(Polski) Katowice: zakończyło się ogólnopolskie spotkanie Rycerzy Kolumba

0
2046

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ewangelizacja to nie tylko głoszenie treści Ewangelii, bo Jej można nauczyć się na pamięć, nawet będąc niewierzącym. To ukazywanie siebie jako świadka Chrystusa – mówił w piątek do Rycerzy Kolumba abp Depo. Ponad 300 Rycerzy zgromadziło się 18 i 19 maja w Katowicach na Konwencji Stanowej – dorocznym spotkaniu członków organizacji z całej Polski.

Podczas zakończonych dziś obrad Rycerze podsumowali miniony rok, zaplanowali działania charytatywne i formacyjne na najbliższy czas oraz wybrali polskie władze organizacji na zbliżający się kolejny rok działalności. Oprócz wykonywania codziennej posługi w parafiach w ostatnim czasie mężczyźni zaangażowali się w pomoc ofiarom zeszłorocznych nawałnic na Pomorzu oraz podopiecznym zgromadzeń albertyńskich w całym kraju.

„W tym roku zgłoszono 184 programy zrealizowane przez Rycerzy w parafiach jako kandydatury do nagród. A tych działań na rzecz parafii przez ostatnie 12 miesięcy było o wiele więcej’ – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Krzysztof Zuba, Sekretarz Stanowy. „Istotą Rycerzy Kolumba jest to, że działamy lokalnie przy swoich parafiach, ponieważ inne problemy do rozwiązania są w Rudzie Śląskiej, a inne w Poznaniu” – dodał.

Rycerze Kolumba pojawili się w Polsce w 2006 roku na zaproszenie Papieża Polaka. „To Jan Paweł II wskazał na Polskę jako na ten kraj, który może być zaczynem wzrostu Rycerzy Kolumba w Europie” – mówił Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce, Tomasz Wawrzkowicz.

Rycerze Kolumba ciągle się rozwijają i są otwarci na każdego dorosłego katolickiego mężczyznę. „Mamy bardzo konkretną ofertę dla mężczyzn, by byli lepszymi ojcami, braćmi, sąsiadami, parafianami, pracodawcami, pracownikami, a także patriotami. Dlatego każdego dnia zapraszamy mężczyzn w nasze szeregi” – mówił podczas konferencji Andrzej Anasiak, były Delegat Stanowy.

W piątek mszę świętą rozpoczynającą Konwencję koncelebrował krajowy duszpasterz Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo wraz z abpem Mieczysławem Mokrzyckim oraz abpem Damianem Zimoniem. Wydarzenie zakończyła Eucharystia sprawowana przez bp. Adama Wodarczyka. Rycerze Kolumba poprzez etos naśladowania Chrystusa i bycia Jego Rycerzami jeszcze mocniej otwierają się na moc Ducha Świętego” – powiedział hierarcha.

Konwencja Stanowa w Katowicach jest 8. tego typu wydarzeniem w Polsce. Poprzednio organizację powierzono Rycerzom m.in. z Rzeszowa, Łomży, Łodzi i Krakowa.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

KofC (Katowice)

NO COMMENTS