Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

16-01-2017
1274

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczyste otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcia nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się 15 stycznia br. w kamienicy przy ul Planty 7 w Kielcach. Było to wydarzenie towarzyszące obchodom centralnym XX Dnia Judaizmu, które odbędą się jutro w Kielcach.

„Pokój błogosławieństw” utworzony w kamienicy, w której 70 lat temu dokonano straszliwego mordu na Żydach, jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce i ma służyć idei dialogu i pojednania.

Wśród licznych gości w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego pojawili się m.in.: biskup kielecki Jan Piotrowski, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva Abraham Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Organizator spotkania Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dokonał wspólnie z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim odsłonięcia popiersia Jana Karskiego wykonanego przez artystę rzeźbiarza prof. Karola Badynę.

Uroczystego przecięcia wstęgi do „pokoju błogosławieństw” dokonali: bp Jan Piotrowski, rabin Abraham Skórka i rabin Polski Michael Schudrich. Na ścianach w pomieszczeniu specjalnie przygotowanym do modlitwy i medytacji religijnej powieszone zostały oprawione w szklane szyby plansze z błogosławieństwami.

Zaczerpnięte one zostały z Księgi Psalmów, Kazania na Górze. Wykorzystano też modlitwę papieża Franciszka w Malmö oraz teksty ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego. Przygotowano też specjalne miejsce, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.

Prezes Bogdan Białek w swym krótkim wyjaśnieniu podkreślił, że „pokój błogosławieństw” jest miejscem, w którym nie można złorzeczyć, a przede wszystkim należy się w nim uczyć się tego jak błogosławić.

W kolejnym pomieszczeniu zainaugurowana została wystawa pt. „Abraham i Franciszek”. Zwiedzający mogą obejrzeć dużego formatu fotografie ukazujące sytuacje i spotkania papieża Franciszka z rabinem Abrahamem Skórką. Wyrażają one wielką przyjaźń i szacunek jakim się darzą przedstawiciele dwóch religii – katolickiej i judaistycznej. Każda fotografia opatrzona jest papieskimi wypowiedziami na temat Żydów i judaizmu oraz refleksjami rabina na temat chrześcijaństwa.

Na zakończenie uroczystości rabin Abraham Skórka wyraził radość, że mógł uczestniczyć w wydarzeniu bardzo ważnym dla relacji chrześcijańsko – żydowskich. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego, co dziś odbyło się dziś w Kielcach. Jest to bardzo znaczące i ważne dla mnie, ale przede wszystkim także dla Kielc, które mają ogromne znaczenie dla polsko – żydowskiej historii. Niech Bóg błogosławi organizatorom za pracę, jaka w Kielcach została wniesiona – podkreślił gość z Argentyny.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zwrócił uwagę na to, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. – Jeżeli chcemy, żeby nasz wspólnym Ojciec był radosny, to musimy, tak jak dzisiaj być i działać razem – podkreślił naczelny rabin Polski.

Bp Jan Piotrowski zapraszając wszystkich zebranych do udziału w zbliżających się obchodach Dnia Judaizmu, wskazywał, że kontekście odczytanych dziś błogosławieństw można powiedzieć z absolutną teologiczną pewnością, że one nas humanizują. – Wszelkie przekleństwo i złorzeczenie, gdziekolwiek się pojawi i narodzi w jakiejkolwiek sytuacji społecznej i obyczajowej rani człowieka i dzieli – podkreślił biskup.

Jutro w Kielcach odbędą się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest promocja dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i promowanie wśród katolików troski o wspólne dziedzictwo duchowe i historyczne.

apis/KAI