Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czy młoda Polonia jest patriotyczna? O bohaterach, przykładach dla młodzieży, o byciu ambasadorem Polski, konkursie literackim. O tym dyskutowano na konferencji prasowej w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej.

Jak zawsze w centrum Kongresu Młodzieży Polonijnej byli młodzi – mówił na rozpoczęcie konferencji bp Piotr Turzyński, delegat Konfenrencji Episkopatu Polski ds. Duszpsterstwa Emigracji Polskiej – kwestia przekazywania im tradycji wiary i pracy z nimi. Biskup zwrócił uwagę na potrzebę przybliżania młodzieży polskich patriotów podajac przykład sługi bożej Wandy Malczewskiej i bł. Natalię Tułasiewicz.

Pan Sławomir Kowalski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ przybliżył zadania jakie pełni na rzecz naszych rodaków. Podkreślił też rolę Kościoła katolickiego w podtrzymywaniu dziedzictwa, tożsamości i wartości polskich.

Aleksandra Samula, przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podsumowała tegoroczny KMP, który odbył się 3 grudnia. Opowiedziała o ciekawych świadectwach młodych ludzi, którymi dzielili się w czasie warsztatów kreatywności. W obradach Kongresu w formule online wzięli udział przedstawiciele wielu krajuów z Europy, a także USA i Australii.

O potrzebie rozwijania umiejętności dziennikarskich wśród młodzieży polonijnej opowiedziała Barbara Krumholc. Uczestniczka warsztatów podkreśliła również możliwość wykorzystywania nabytych umiejętności w posługiwaniu się m. in. miediami społecznościowymi będcymi doskonała przestrzenia do dzielenia się wartościami ewanelicznymi i patriotycznymi.

W czasie konfenrencji zostały podane wyniki konkursu literackiego “Kocham Polskę”, w którym wzięła udział młodzież z wielu krajów. Decyzja komisji konkursowej ogłoszono jego laureatów. Zwycięzczynia okazała się Rusłana Chalikowa z Uzbekistanu. Drugie miejsce zajęła Michalina Chrobot z Niemiec, ta trzecieJarosław Samokhval z Kazachstanu.  Również dodatkowo postanowiono wyróżnić dwie prace, których autorami byli Ostap Hnat z Ukrainy i Antonia Iwańska z Austrii.

Konkurs odbył się w aspekcie wartości patriotycznych, historycznych, troski o ojczyznę, gdzie zwrócono uwagę, że poszanowanie środowiska naturalnego też jest szanowaniem swojej ojczyny.

Obok nagród rzeczowych sfinansowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej została ufundowana przez MSZ nagroda główna, dzięki której zwycięzca konkursu w czasie wakacji odwiedzi Polskę.

Konferencję, która obyła się 29 grudnia, prowadził Marek Staroń, redaktor Ekologicznej Agencji Informacyjnej ekomaika.pl Projekt “Bóg, Honor, Ojczyzna”, w ramach którego odbywały się prezentowane działania został sfinansowany ze środków KPRM.

Redakcja Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA