(Polski) Komorniki: abp Gądecki poświęcił kościół pw. św. Jana XXIII

10-11-2019
741

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i inicjator powstania parafii św. Jana XXIII w Komornikach k. Poznania poświęcił kościół, w którym po raz pierwszy sprawowano dziś liturgię Eucharystii. „To jest trud i wysiłek zbudować dom dla Boga, ale to jest też łaska i to jest przygoda” – mówił w homilii bp Szymon Stułkowski.

W słoneczne południe na placu przed domem parafialnym zgromadziły się tłumy wiernych oczekujących na poświęcenie nowego kościoła. Abp Gądecki kluczami wręczonymi przez proboszcza otworzył świątynię, w której dotąd nie sprawowano jeszcze liturgii.

Homilię wygłosił bp Stułkowski, który przez kilka lat pomagał w duszpasterstwie parafialnym w tymczasowej kaplicy. „Wielbię Pana Boga za to, że przez krótki czas mogłem towarzyszyć waszej wspólnocie, że pozwoliliście mi wejść w doświadczenie Kościoła, którym jesteście, głosić słowo Boże, celebrować Eucharystię, spowiadać, głosić rekolekcje” – mówił bp Stułkowski.

Poznański biskup pomocniczy wspominał niezwykłe zaangażowanie parafian w budowanie kościoła i wspólnoty parafialnej. „Nikomu nie przeszkadzało to, że najpierw powstał dom parafialny, bo on od razu zapełnił się wspólnotami duszpasterskimi. I nadal jesteśmy współpracownikami Boga, murarzami, robotnikami na tej budowie, On jest architektem żywej świątyni, i potrzebne jest to miejsce, żeby On z nas budował żywy Kościół, i żebyśmy odkrywali, że każdy z nas jest obdarowany talentami, charyzmatami, które mogą służyć tej wspólnocie” – mówił bp Stułkowski.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że był świadkiem licznych rozmów z parafianami, którzy mówili o doświadczeniu nawrócenia, powrotu do Boga, do Kościoła.

Nawiązał też do liturgicznych znaków poświęcenia, namaszczenia i okadzenia świątyni. „Podobnie jak osoby, kościół trzeba ochrzcić, dzisiejsza liturgia to narodziny i chrzest tej świątyni. I na tym się nie skończy, bo świątynia rodzi nowe życie, córki i synów Bożych, misjonarzy, apostołów” – zauważył kaznodzieja.

Parafia pw. św. Jana XXIII w Komornikach została erygowana 1 października 2015 r. Budowa kościoła rozpoczęła się w lipcu 2016 r., a kamień węgielny pochodzący z katedry poznańskiej wmurował abp Stanisław Gądecki 21 kwietnia 2017 r.

„To młoda duchem i wiekiem parafia, licząca trzy tysiące wiernych. Przeważającą liczbę stanowią młode małżeństwa z dziećmi, których postawa i zaangażowanie w parafii łamie stereotyp młodego Polaka nieczującego potrzeby nawiązywania ścisłej relacji z Panem Bogiem. Tutaj obserwuję zupełnie coś innego – młodzi chętnie uczestniczą w życiu Kościoła i podejmują liczne dzieła w parafii” – mówi KAI ks. proboszcz Tomasz Ren.

W parafii działają liczne grupy duszpasterskie. „Mamy Ruch Szensztacki, dwie grupy Domowego Kościoła, Krąg Biblijny, a także scholę dziecięcą, młodzieżową i dorosłych. Aktywnie działają też kluby mam i seniora” – wymienia ks. proboszcz.

msz / Komorniki