Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym podziękować Bogu za życie tego Kapłana, który oddał się całkowicie służbie Chrystusowi w Kościele, tak w wymiarze diecezjalnym, jak i ogólnopolskim – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w kondolencjach na uroczystości pogrzebowe śp. ks. Mariana Roli, wiceoficjała Sądu Metropolitalnego Warszawskiego, wieloletniego rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.

Ze względu na udział w zebraniu plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy w Rzymie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nie mógł w dniu pogrzebu przybyć do Warszawy. W liście zapewnił o bliskości z wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych oraz o swojej modlitwie w intencji Zmarłego. Wczoraj rano abp Gądecki ofiarował Mszę Świętą w intencji śp. ks. Mariana Roli przy grobie św. Jana Pawła II.

BP KEP

Publikujemy pełen tekst kondolencji:

Rzym, dnia 24 września 2021 roku

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

Ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci śp. Księdza dr. Mariana Roli – prałata honorowego Jego Świątobliwości, kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, kanonisty, wcześniej prefekta alumnów w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie,  wiceoficjała Sądu Metropolitalnego tejże archidiecezji i wieloletniego rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.

Bardzo pragnąłem uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych Księdza Prałata Roli, jednakże – w związku z moim udziałem w zebraniu plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy w Rzymie – nie mogłem przybyć do Warszawy.

Z tego właśnie powodu – tą drogą – chciałbym zapewnić o mojej duchowej bliskości z wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych, a przede wszystkim o mojej modlitwie w intencji Zmarłego, za którego wczoraj  rano ofiarowałem Mszę Świętą u grobu św. Jana Pawła II.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym podziękować Bogu za życie tego Kapłana, który oddał się całkowicie służbie Chrystusowi w Kościele, tak w wymiarze diecezjalnym, jaki i ogólnopolskim – a przez posługę rektora jednego z najstarszych rzymskich kolegiów – również w wymiarze powszechnym.

Jego ciało powierzamy ziemi, duszę Bogu, oczekując chwalebnego dnia zmartwychwstania.

Niech odpoczywa w pokoju!

 

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

__________________
Jego Eminencja
Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski