(Polski) Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci kard. Vlka

21-03-2017
1874

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu wszystkich biskupów i wiernych zapewniam Waszą Eminencję o naszej modlitwie za Zmarłego i za wszystkich dotkniętych Jego śmiercią” – pisze w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki do kard. Dominika Duka OP, przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Publikujemy treść kondolencji:

Warszawa, 19 marca 2017

Jego Eminencja
Dominik kardynał DUKA OP
Arcybiskup Metropolita Praski
Prymas Czech
Przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej

Wasza Eminencjo,

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Eminencji Kardynała Miloslava Vlka – wielkiego syna Kościoła w Czechach, wielkiego syna Kościoła w Europie, wielkiego świadka miłości Boga i miłości bliźniego, a wreszcie – wielkiego przyjaciela Kościoła w Polsce.

Już od 1968 roku był on kapłanem, w 1990 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem, następnie arcybiskupem Pragi. Był też przewodniczącym Czeskiej Konferencji Biskupów, przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy, kardynałem-prezbiterem Santa Croce in Gerusalemme – prawdziwym człowiekiem Bożym, człowiekiem mężnego i niezwyciężonego ducha, prawdziwym uczniem Jezusa Chrystusa.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski, w imieniu wszystkich biskupów i wiernych zapewniam Waszą Eminencję o naszej modlitwie za Zmarłego i za wszystkich dotkniętych Jego śmiercią.

Przyzywam wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, aby towarzyszył Jemu w drodze do królestwa Jej Syna.

Requiescat in pace,

Szczerze oddany w Chrystusie

+ Stanisław Gądecki
Metropolita poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący CCEE