(Polski) Konferencja naukowa „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć”

0
1394

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki objął patronatem honorowym konferencję naukową „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć”. Odbędzie się ona 28 października 2021 r. w Toruniu.

Temat konferencji wskazuje na dwie zasłużone postacie dla misji afrykańskich w drugiej połowie XX w – bł. Wanda Błeńska, lekarka, która służyła najbardziej potrzebującym, odtrąconym i pozbawionym nadziei, z tego względu była nazywana „Matką Trędowatych” oraz kard. Adam Kozłowiecki SJ, więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, misjonarz, budowniczy kościołów i szpitali na terenach obecnej Zambii.

W konferencji zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu wezmą udział znawcy biografii obu postaci oraz dziejów misji: dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK; o. dr hab. Stanisław Cieślak SJ, prof. AIK; ks. Jarosław Czyżewski; o. dr Grzegorz Dobroczyński SJ; o. dr Krzysztof Dorosz SJ; dr Katarzyna Mich; dk. prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski; ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI.

Organizatorami konferencji są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Komitetowi Naukowemu i Organizacyjnemu przewodniczy pomysłodawca wydarzenia dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK. Oprócz Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym między innymi przez: biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, o. dr. Jarosława Paszyńskiego SJ oraz o. Zbigniewa Leczkowskiego SJ.

Konferencja wpisuje się w „Rok Wandy Błeńskiej” świętowany w województwie kujawsko-pomorskim oraz jubileuszowy Rok Ignacjański.

Wanda Błeńska (1911–2014) była osobą świecką, w okresie studiów medycznych zaangażowaną w ruch misyjny. Po uzyskaniu w 1934 r. dyplomu pracowała jako lekarz w Toruniu. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji. Mimo przeszkód w 1946 r. nielegalnie wyjechała z Polski, a w 1950 r. udała się w podróż z Wielkiej Brytanii do Afryki. Przez 43 lata leczyła i opiekowała się chorymi na trąd w Ugandzie. Przez wiele lat w promieniu kilkuset kilometrów była jedynym lekarzem, wykonując zabiegi i skomplikowane operacje. W 1956 r. „Matka trędowatych” zainicjowała powstanie ośrodka szkoleniowego w Bulubie dla lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny. Dziesięć lat później – dzięki wsparciu wielu donatorów – otworzyła nowy, dobrze wyposażony szpital, w którym mogła pomieścić już 100 pacjentów. Służyła najbardziej potrzebującym, odtrąconym i pozbawionym nadziei. W 1993 r. powróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. W październiku 2020 r. archidiecezja poznańska rozpoczęła jej proces beatyfikacyjny.

Kard. Adam Kozłowiecki SJ (1911–2007) przyszedł na świat w patriotycznej rodzinie ziemiańskiej. Wbrew woli własnego ojca wybrał drogę powołania zakonnego wstępując do Towarzystwa Jezusowego. Podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. W 1946 r. wyjechał na misje do Rodezji Północnej (od 1964 r. niepodległa Zambia), gdzie sprawował kolejno funkcje: administratora apostolskiego wikariatu apostolskiego Lusaka, wikariusza apostolskiego i arcybiskupa Lusaki. Zakładał staje misyjne i parafie, budował kaplice, kościoły i szpitale, dbał o rodzime powołania kapłańskie. W 1969 r. zrezygnował z kierowania archidiecezją Lusaki, by mógł objąć ją hierarcha wywodzący się z ludów tubylczych. W 1998 r. Adam Kozłowiecki SJ został wyniesiony przez Jana Pawła II do godności kardynalskiej.

MB / BP KEP

Fot. Archiwum Wandy Błeńskiej

NO COMMENTS