Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konferencja, która odbędzie się w dniach 29-30 lipca br. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, została objęta patronatami honorowymi Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, biskupa diecezji ełckiej, bp. Jerzego Mazura oraz Marszałka Województwa Podlaskiego, dr. Artura Kosickiego.

Już po raz 5 uczestnicy spotkają się w murach Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, aby dyskutować o wartościach chrześcijańskich w Polsce i Europie. Temat ten jest dziś szczególnie istotny, gdyż świat doświadcza kryzysów na wielu płaszczyznach.

Tegoroczna edycja rozpocznie się od wykładu inauguracyjnego pt. „Wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie”, który wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Także podczas pierwszego dnia konferencji wykład wygłosi prof. dr hab. Mirosław Sitarz (Prorektor ds. misji i administracji KUL), w trakcie którego poruszy kwestie chrześcijańskiej tożsamości Europy w nauczaniu Kościoła. Natomiast dr hab. Sebastian Skuz (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) swoje wystąpienie ukierunkuje na działania osłonowe prowadzone przez państwo w walce z pandemią i inflacją.

Drugi dzień konferencji zostanie poświęcony kwestiom dotyczącym przesmyku suwalskiego w dobie kryzysu ukraińskiego, o których powie dr Tomasz Naruszewicz (PUZ w Suwałkach) oraz tematyce wsparcia osób potrzebujących, który przybliży ks. dr Jacek Nogowski (UKSW). Ostatnia sesja tegorocznej edycji konferencji z cyklu Europa Christi zawierała będzie wystąpienia m.in. mgr. Pawła Robaka (Dyrektora Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL), który przedstawi najważniejsze zadania Kościoła katolickiego wobec osób z niepełnosprawnością oraz dr. Grzegorza Tutaka, który podsumuje dotychczasową troskę Kościoła katolickiego o uchodźców w kontekście wojny na Ukrainie.

Paweł Robak / BP KEP