Pierwsze spotkanie z cyklu „ŚDM. Jesteśmy razem” odbędzie się w piątek 28 października w Tauron Arenie Kraków. W programie m.in. świadectwa uczestników Światowych Dni Młodzieży, koncert zespołu „niemaGOtu” i wspólna Eucharystia.

Pomysłodawcą wydarzenia jest bp Grzegorz Ryś, który na poniedziałkowej konferencji prasowej przekonywał, że nie można zmarnować owoców, które dały Światowe Dni Młodzieży. – W przypowieści o talentach jest wyraźnie powiedziane, że tylko ten zachowuje, kto pomnaża. Jeśli nie zaczniemy pomnażać tego, co było Bożym działaniem w czasie Światowych Dni Młodzieży, to za chwilę będzie się nam tylko wydawało, że to się wydarzyło. To byłoby marnowanie Bożej łaski! – przekonywał biskup.

Spotkanie w Tauron Arenie rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa do około 21.30. Na początku na scenę wkroczy zespół „niemaGOtu” założony przez Jakuba Blycharza, autora hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni”. Jednak na tym koncercie spotkanie z muzyką się nie skończy. Dalszą część poprowadzi Hubert Kowalski, polski dyrygent, kompozytor i producent muzyczny. Wspólny śpiew na chwałę Bożą przeplatany będzie świadectwami uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Inspiracją do dalszych działań będą też odczytane odpowiedzi z ankiet rozesłanych wcześniej do młodych z całej archidiecezji, w których bp Ryś zadał dwa pytania. Zapytał młodych o to, co powiedział im papież Franciszek, kiedy był w Polsce oraz co teraz oni zamierzają z tym zrobić. – Każdy z nas przeżył tam coś innego. My chcemy najpierw zebrać te doświadczenia, żeby wiedzieć co tu się stało. Dzięki temu będziemy też wiedzieli, co pomnażać – tłumaczył bp Ryś.

Z kolei ks. prof. Robert Woźniak, który był tłumaczem Ojca Świętego podczas jego wizyty w Polsce, będzie opowiadał o tym, co z jego perspektywy wydarzyło się podczas ŚDM. – Ks. Woźniak podzieli się wydarzeniami zza kulis wizyty papieża Franciszka. Opowie o tym, czego nie widziały ani media, ani pielgrzymi – zapowiedział Antoni Tompolski, koordynator wydarzenia w Tauron Arenie.

Piątkowe spotkanie zakończy się natomiast wspólną Eucharystią i uwielbieniem. Jak przekonują organizatorzy, do Tauron Areny przyjść może każdy, nawet jeśli nie uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży. – Ci, którzy byli, muszą wyjść ze swoim doświadczeniem do rówieśników. Liczymy na to, że są tak zapaleni, że nie będą w stanie tego zatrzymać tylko dla siebie – mówił bp Ryś.

Jak zapowiedział, pomnażanie owoców Światowych Dni Młodzieży na piątkowym wydarzeniu się nie skończy. – Nie chcemy stworzyć jednego spotkania po to, żeby sobie powspominać co tu się działo w lipcu. Chcemy faktycznie pomnażać to dobro, które otrzymaliśmy od Pana Boga. Do tego potrzeba systematycznej pracy – wyjaśnił bp Ryś.

Dlatego też kolejnym wydarzeniem z cyklu „ŚDM. Jesteśmy razem” będzie koncert dziękczynno-uwielbieniowy inspirowany wydarzeniami centralnymi z udziałem papieża Franciszka, zatytułowany „Bóg liczy na Ciebie!”. Odbędzie się on 13 listopada w Tauron Arenie Kraków. Koncert transmitowany będzie przez program pierwszy TVP.

Ponadto z inicjatywy bp. Grzegorza Rysia kontynuowane będą rekolekcje „Dla nas i całego świata”, które przez 7 miesięcy przygotowywały młodych do Światowych Dni Młodzieży. Tym razem cykl spotkań poświęcony będzie siedmiu darom Ducha Świętego, a połączy je wspólna nazwa „Ogień dla nas i całego świata”. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz. 16.30 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na spotkania w Tauron Arenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na stronie www.krakow2016.com.

ps / Kraków (KAI)

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/episkopat.pl