(Polski) Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla bp. seniora Tadeusza Rakoczego

0
1430

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony bp senior Tadeusz Rakoczy, który przeżywa 25-lecie swoich święceń biskupich. W imieniu prezydenta RP order wręczył duchownemu minister Stanisław Szwed 29 kwietnia podczas specjalnego koncertu w Bielskim Centrum Kultury.

Na wydarzenie, które było swoistym wyrazem wdzięczności i szacunku w stosunku do długoletniego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, złożyły się występy muzyczne i taneczne beskidzkich zespołów regionalnych, premierowy pokaz filmu dokumentalnego oraz słowa życzeń skierowane przez niektórych zaproszonych gości.

Podczas koncertu sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wręczył biskupowi Rakoczemu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. „Za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, za działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej oraz dialogu ekumenicznego” – brzmiało uzasadnienie decyzji prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Specjalny list z gratulacjami przesłała także premier Beata Szydło. „Pozostaje ksiądz biskup wzorem społecznego zaangażowania i duszpasterskiej ofiarności” – napisała szefowa rządu, która do życzeń dołączyła także prezent – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Oficjalne życzenia na scenie złożyli 79-letniemu hierarsze także niektórzy z obecnych na uroczystym koncercie gości – senator Andrzej Kamiński, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej (ATH) w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Bp Roman Pindel składając życzenia swemu poprzednikowi w funkcji ordynariusza, odwołał się do słów Psalmu 90 – „Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zdobyli mądrość serca”. Duchowny zwrócił uwagę, że chrześcijańska interpretacja tych wersów każe w nich upatrywać zachętę, by dostrzegać w upływie czasu „znaki i przejawy łaskawości Boga, dobroci doznawanej od innych oraz dobra, jakie udało się uczynić wobec innych ludzi”.

„Chcemy powtarzać dziś te słowa i odnajdywać w sercu mądrość wdzięczności. Takiego liczenia dni naszych i odnajdywania mądrości serca życzę dostojnemu jubilatowi” – podkreślił bp Pindel.

Sam jubilat, wyraźnie wzruszony, dziękował za wypowiedziane słowa i zaprezentowane występy artystyczne. „Myślę, że tej nocy już nie zasnę. To, co zobaczyłem dziś, nie pozwoli mi zamknąć oczu, lecz będzie pobudzać do wdzięcznej myśli i modlitwy” – dodał bp Rakoczy, który pod koniec uroczystości usiadł na specjalnym fotelu ustawionym na scenie.

Podczas koncertu w BCK odbyła się premiera filmu dokumentalnego o bp. Tadeuszu Rakoczym, jaki zrealizowała Bernadetta Cich przy współudziale ks. prof. Tadeusza Borutki. W filmie, opartym na osobistych wspomnieniach ludzi znających duchownego, nie zabrakło m.in. wypowiedzi luterańskiego biskupa seniora Pawła Anweilera i byłego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

W części artystycznej wystąpiły zespoły z różnych części diecezji bielsko-żywieckiej: „Hajduki” z Oświęcimia, „Pilsko” z Żywca, „Bielsko” BCK z Bielska-Białej, „Równica” z Ustronia oraz Zespół Tańca i Piosenki „Jarzębinki”. Na trombicie i drumli zagrał oraz zaśpiewał Joszko Broda. Odczytano wiersz Kazimierza Węgrzyna dedykowany byłemu pasterzowi diecezji. Artyści zaśpiewali takie utwory jak: „Łzy matki” czy „Uwielbiam Twoje imię, Panie”, oraz znane pieśni regionalne: „To i Hola” czy „Ziymio rozstomiło”. Odtańczono tańce łowickie i krakowskie, kujawiaki i oberki. Na koniec, po hucznym „Sto lat” dla obdarowanego kwiatami biskupa Rakoczego, wykonawcy odśpiewali wspólnie z publicznością „Barkę”.

Tadeusz Rakoczy urodził się w 1938 roku w Gilowicach koło Żywca. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego w Żywcu przez rok pracował w Bielskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym. Wstąpił wkrótce do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Był wikariuszem w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. W 1967 roku został prefektem seminarium. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk biblijnych.

Był duszpasterzem jednej z włoskich parafii oraz pracował jako duchowy przewodnik polskich środowisk emigracyjnych we Francji. Od 1979 roku wraz z ks. Józefem Kowalczykiem, przyszłym nuncjuszem apostolskim w Polsce, organizował polską sekcję Sekretariatu Stanu.

25 marca 1992 roku Jan Paweł II mianował ks. prałata Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. 26 kwietnia 1992 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił mu święceń biskupich.

Uroczysty ingres hierarchy do katedry pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, odbył się 9 maja 1992 roku, natomiast do konkatedry w Żywcu – 30 maja 1992 roku.

Jego zawołaniem biskupim są słowa z Listu do Efezjan: In aedificationem Corporis Christi – Ku budowaniu Ciała Chrystusowego (por. 4, 13).

Od ponad trzech lat bp Rakoczy przebywa na emeryturze.

rk/KAI

Zdjęcie ilustracyjne: twitter.com/bpRomanPindel

NO COMMENTS