Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Kultura spotkania” była tematem przewodnim 46. ​​spotkania sekretarzy generalnych Konferencji Episkopatów Europy, które odbyło się w Nikozji, na Cyprze, w dniach 29 czerwca – 2 lipca, pod hasłem: „Nie bój się, jestem z tobą!”. W spotkaniu brał udział sekretarz generalny KEP, bp Artur G. Miziński.

W Nikozji sekretarze generalni potwierdzili swoje zaangażowanie w promowanie kultury spotkania w Kościele, w stosunkach ekumenicznych i na całym świecie. Wymaga to współczucia i gotowości do pomocy innym, a także wolności bycia sobą. Prawdziwe spotkania mają wymiar wertykalny z Bogiem i wymiar poziomy z naszymi braćmi, i dlatego Kościół, zaangażowany w dawanie nadziei kontynentowi, wychodzi na spotkanie z innymi, aby głosić Ewangelię Jezusa, która niesie ze sobą prawdziwą sprawiedliwość i pokój dla świata.

Maronicki arcybiskup Cypru Youssef Soueif, który był gospodarzem spotkania, przedstawił refleksję na temat „pokarmu duchowego, którego potrzebuje Europa”. W swojej refleksji nad Europą i jej najgłębszymi potrzebami arcybiskup maronicki skupił się na trzech kluczowych słowach, które są również trzema kategoriami teologicznymi: Oekonomia zbawienia (obecność i działanie Boga w historii), Koinonia (komunia) i Diakonia (służba). Troska o „człowieczeństwo” we wszystkich jego wymiarach jest charyzmatem i darem, który może zaoferować Kościół w Europie. Chrześcijanie nie mogą oddzielić relacji z Bogiem i służby dla swoich braci.

„Europa zdaje się zapominać, o czynnej obecności Boga w historii zbawienia. Brakuje nam nadziei, co przejawia się w tym, że jesteśmy smutni, przygnębieni, rozdrażnieni, nie potrafimy otworzyć na się na siebie i na różnorodność, w której wciąż obecny jest Bóg” – ocenił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu. „Miłość, wspólnota, postawa służby – pasterze Kościoła muszą wciąż o tym pamiętać i do tego powracać” – podkreślił.

Bp Miziński zauważył też, że kultura spotkania i dialogu ma dokonywać się zarówno wewnątrz Kościołów, jak i w jego relacji do świata zewnętrznego, także politycznego. Przypomniał, że polski Episkopat w różnych dokumentach wielokrotnie zwracał uwagę na znaczenie kultury dialogu: politycznego, społecznego, międzyludzkiego.

Podczas spotkania głos zabrali również przedstawiciele europejskich sieci kościelnych – Comece, Caritas Europe oraz Justice and Peace – którzy zreferowali swoje doświadczenia z pracy w środowiskach polityki, kultury i osób najuboższych. Z ich relacji wynika, że ich misja może stać się świadkiem nadziei tylko wtedy, gdy opiera się na doświadczeniu przeżywanej wiary.

  CCEE / BP KEP / KAI

Zobacz też: Sekretarz Episkopatu dla KAI: mamy nieść Boga poprzez wspólnotę i służbę