(Polski) Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla abp. Marka Jędraszewskiego

18-12-2018
1644

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Arcybiskup Marek Jędraszewski został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości za zasługi dla regionu małopolskiego związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i zaangażowanie na rzecz przemian demokratycznych oraz rozsławienie dobrego imienia Polski, aktywne włączanie się w budowę wspólnoty i wzmacnianie suwerenności i tożsamości narodowej. Medal przyznał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyło się wojewódzkie spotkanie opłatkowe, podczas którego wręczono medale z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Obok metropolity krakowskiego otrzymali je m.in. kombatanci: gen. Tadeusz Bieńkowicz i major Włodzimierz Wowa Brodecki oraz ks. prof. dr hab. Michał Heller, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. kan. Włodzimierz Łukowicz, o. Jerzy Pająk, ks. Władysław Palmowski, o. Kazimierz Pelczarski, ks. prał. Zdzisław Sochacki, ks. prał. Andrzej Szczotka.

Życzenia zebranym złożyli wojewoda małopolski Piotr Ćwik i marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. W imieniu artystów życzenia złożył Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego, który jednocześnie prowadził spotkanie.

W słowie skierowanym do zebranych metropolita krakowski, nawiązując do przeżywanej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zaznaczył, że podczas spotkania przywołani zostali wielcy ojcowie polskiej niepodległości. Arcybiskup podkreślił jednak, że chciałby wspomnieć także postaci, dzięki którym i z których wyrośli ci wspaniali ojcowie roku 1918. Pierwszym z nich był hrabia August Cieszkowski – przyjaciel Krasińskiego i Norwida, założyciel Ligi Narodowej Polskiej, działacz społeczny. – W roku 1832, będąc na Pasterce w kościele Mariackim, pośród śpiewów kolęd ujrzał, jak był przekonany do końca życia, Chrystusa, który objawił mu się jako oś dziejów historii całej ludzkości, a zwłaszcza tej części ludzkiej historii, która jest związana ze słowiańszczyzną i Polską.

Jakiś czas później podczas wspólnej z ojcem modlitwy słowami „Ojcze nasz” objawił mu się dogłębny sens tej modlitwy. – Uważał, że w poszczególnych wezwaniach modlitwy „Ojcze nasz” jest wezwanie do realizacji tego co jest najbardziej szlachetne w człowieku i całej społeczności, a zwłaszcza do realizacji tego wszystkiego przed czym stoi naród polski.

Cieszkowski analizował modlitwę Pańską w niedokończonym dziele noszącym tytuł „Ojcze nasz”. Arcybiskup wyjaśnił także, że hrabia należał do drugiego pokolenia Polaków urodzonych w niewoli, a do czwartego pokolenia należał Stanisław Wyspiański. Metropolita cytował fragment modlitwy Konrada z „Wyzwolenia”:

„Byś zwiódł z wędrówki długiej
mój naród do Wszechmocy!
Byś dał, co mają inni,
gdy przyjdziesz jako Dziecię tej nocy.

Bożego narodzenia
ta noc jest dla nas święta.
Niech idą w zapomnienia
niewoli gnuśne pęta.

Daj nam poczucie siły
i Polskę daj nam żywą,
by słowa się spełniły
nad ziemią tą szczęśliwą.

Jest tyle sił w narodzie,
jest tyle mnogo ludzi;
niechże w nie duch twój wstąpi
i śpiące niech pobudzi.

Niech się królestwo stanie
nie krzyża, lecz zbawienia.
O daj nam, Jezu Panie,
Twą Polskę objawienia.”

Na zakończenie arcybiskup przywołał także „Pieśń o Bożym Narodzeniu” Franciszka Karpińskiego czyli słynną kolędę „Bóg się rodzi”:

„Podnieś rękę, Boże Dziecię

Błogosław ojczyznę miłą

W dobrych radach, w dobrym bycie

Wspieraj jej siłę Swą siłą

Dom nasz i majętność całą

I wszystkie wioski z miastami

A Słowo Ciałem się stało

I mieszkało między nami”

– Oby te słowa stały się dla nas wszystkich najpiękniejszym życzeniem. Życzeniem dla każdej i każdego z nas i dla naszej ojczyzny.

Na zakończenie życzenia bożonarodzeniowe zebranym złożyli harcerze i harcerki, którzy przynieśli ze sobą Betlejemskie Światełko Pokoju. Następnie metropolita pobłogosławił opłatki, którymi dzielili się zgromadzeni. Wspólny śpiew kolęd poprowadził zespół z Rabki-Zdroju „Robcusie i Robcanie”.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/ www.diecezja.pl