(Polski) Międzynarodowa Konferencja “The Bible and Cultures” (13-14.11.2017)

0
2106

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Biblia oraz jej odbiór w różnych kulturach będą przedmiotem międzynarodowej konferencji, która rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada na UKSW w Warszawie. Dwudniowe spotkanie, którego gośćmi będą m.in. kard. Luis Tagle z Filipin, abp Jacito Bermann z Brazylii czy bp David Walker z Australii, organizuje Instytut Nauk Biblijnych oraz Katedra Misjologii Wydziału Teologicznego UKSW wraz z Katolicką Federacją Biblijną i Chrześcijańską Akademią Teologiczną.

– Biblia leży u podstaw kultury europejskiej – podkreśla dr Barbara Strzałkowska z Instytutu Nauk Biblijnych UKSW, który współorganizuje międzynarodową konferencję poświęconą Biblii w kulturach. – Istnieje coraz większa potrzeba wśród ludzi, żeby czytać ze zrozumieniem Pismo Święte i myślę, że taka konferencja może przybliżyć tę lekturę – mówi dr Strzałkowska. Dodaje, że Biblia pozostaje najczęściej tłumaczoną księgą świata. – To nie tylko podstawa wiary i teologii, ale też baza kultury – wyjaśnia.

Międzynarodowa konferencja będzie okazją, by na Pismo Święte popatrzeć z różnych perspektyw. O Biblii w kulturach będą mówić doświadczeni egzegeci – duchowni i świeccy ze wszystkich kontynentów. Pierwszym wykładem będzie wystąpienie kard. Luisa Tagle z Manili, który powie o Biblii w życiu i misji Kościoła. W programie zaplanowano też m.in. wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat Biblii w kulturze europejskiej, wystąpienia na temat Lectio Divina, na temat tłumaczeń Pisma Świętego oraz wykłady zawierające spojrzenie misjologiczne.

O. Waldemar Linke opowie o tym, jak świeccy czytają i dzielą się Pismem Świętym, m.in. w takich instytucjach jak Dzieło Biblijne czy Bractwo Słowa Bożego. Wykład dr Barbary Strzałkowskiej będzie dotyczył zaś wpływu pielgrzymowania do Ziemi Świętej na lekturę Biblii. – Biblia powinna stać u początku wszelkich rozważań teologicznych i spotkań międzykulturowych – podkreśla dr Strzałkowska. Zaznacza, że jest to lektura aktualna i czytana coraz więcej. – Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Biblii jest nieznajomością Chrystusa. Warto sięgnąć po tę Księgę – zachęca dr Strzałkowska.

Konferencji poświęconej Biblii w kulturach będzie towarzyszyła wystawa misyjna „Życie Jezusa według kameruńskich Mafa” oraz prezentacja Biblii w różnych językach świata. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

BPKEP

Posłuchaj:

NO COMMENTS