Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W piątek 24 czerwca o godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończy się etap diecezjalny synodu “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Podczas uroczystości biskupi wręczą przedstawicielom parafialnych grup synodalnych dokument synodalny wypracowany w Archidiecezji Warszawskiej. Zapraszamy dziennikarzy do obsługi medialnej uroczystości – bez konieczności akredytacji. 

Mszy św. będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi bp Piotr Jarecki. – Msza Święta będzie dziękczynieniem za pracę wszystkich, którzy zaangażowali się w konsultacje synodalne – mówi ks. Matteo Campagnaro, osoba kontaktowa synodu w Archidiecezji Warszawskiej.

Synteza diecezjalna

Dokument jest syntezą konsultacji prowadzonej w Archidiecezji Warszawskiej od jesieni ubiegłego roku. Po raz pierwszy w historii papież zwołał synod biskupów, którego pierwszym etapem są szerokie konsultacje przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego, najpierw na poziomie diecezji. Każda diecezja na świecie przygotowuje podobną syntezę, która pod koniec czerwca złoży do odpowiedniego episkopatu. Podczas wakacji powstanie ogólnopolska synteza, która w połowie sierpnia trafi do Rzymu, do sekretariatu generalnego synodu biskupów. Podobne syntezy stworzą wszystkie episkopaty na całym świecie.

Synteza diecezjalna Archidiecezji Warszawskiej powstała w oparciu o relacje z konsultacji na poziomie diecezjalnym i parafialnym oraz różnych środowisk – chodzi o sześć spotkań ogólnodiecezjalnych i niezliczoną liczbę konsultacji w każdej z parafii diecezji.  Rezultat tych prac i rozeznania, podpisany przez metropolitę warszawskiego, trafi nie tylko do Episkopatu Polski, ale również do wszystkich parafii Archidiecezji. – Synod zwołany przez papieża Franciszka zakończy swoje prace jesienią przyszłego roku, ale syntezy diecezjalne już teraz mogą stać się podstawą do wprowadzenia synodalnego stylu w naszej diecezji – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Dokument liczy 10 stron i powstał zgodnie z metodologią opracowaną przez sekretariat generalny synodu biskupów w Rzymie. W Archidiecezji konsultacje toczyły się wokół dziesięciu pytań synodalnych i to one stanowią też strukturę syntezy diecezjalnej. Zawiera ona odpowiedzi. W piątek w Archikatedrze dokument synodalny otrzymają księża dziekani reprezentujący wszystkie dekanaty Archidiecezji Warszawskiej.

Według wcześniejszych zapowiedzi, we wrześniu ma zostać opublikowane pierwsze Instrumentum Laboris. Do marca 2023 potrwa faza kontynentalna synodu biskupów, po której – w czerwcu 2023 zostanie zredagowane drugie Instrumentum laboris. W październiku 2023 odbędzie się w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

Obsługa medialna

  • nie są wymagane akredytacje
  • w piątek rano redakcjom zostanie przekazany dokument synodalny w wersji elektronicznej

archwwa.pl/