(Polski) Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zyska dostęp do archiwalnych nagrań Polskiego Radia

0
1900

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzięki współpracy z Polskim Radiem powstające w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zyska dostęp do archiwum dźwiękowego. Nagrania homilii i przemówień, także z papieskich pielgrzymek, wzbogacą multimedialną ekspozycję muzealną. List intencyjny w tej sprawie podpisali 17 maja dyrektor muzeum Marcin Adamczewski i prezes zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala. Uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w obecności kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego będzie współpracować z Polskim Radiem w zakresie przekazywania wartości dziedzictwa i nauczania Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W liście intencyjnym czytamy, że u podstaw nawiązania współpracy pomiędzy Muzeum a Polskim Radiem leżą “troska o dziedzictwo Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dla Narodu i Państwa Polskiego”. Szczegółowe umowy określające tę współpracę zostaną podpisane do końca 2018 r.

Kard. Kazimierz Nycz wyraził radość z nawiązania współpracy przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Polskim Radiem przy tworzeniu ekspozycji. – Chcemy we współpracy z Polskim Radiem wykorzystać wszystkie możliwości techniczne do szerokiego promowania postaci Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył metropolita warszawski.

To wielki dzień dla Polskiego Radia – stwierdził prezes Jacek Sobala podpisaniu listu intencyjnego o współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wyraził przekonanie, że waga tego przedsięwzięcia jest tak ważna a idea muzeum tak wartościowa, że będą z niego korzystać pokolenia. – Liczę, że spełnimy pokładane w nas nadzieje – zapewnił prezes Polskiego Radia.

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski podkreślił, że misją muzeum jest transfuzja pamięci. – Musimy zrobić coś dla młodego pokolenia, które urodziło się po 2000 roku. Oni nie znają już Jana Pawła II, nie znają też Prymasa Wyszyńskiego. O ile kojarzą ich wizerunek to nie głos, ale dzięki Polskiemu Radiu ich głos przekażemy następnym pokoleniom – powiedział Adamczewski.

– Nasza współpraca jest podyktowana ideą, żeby Polskie Radio włączało się w inicjatywy, na które od dawna czeka społeczeństwo, a które będą pokazywały polską historię, tradycję i tożsamość narodową. W tej materii Archiwum Polskiego Radia będzie miało bardzo dużą rolę do odegrania – podkreśla Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

– Liczymy, że w Archiwum Polskiego Radia znajdziemy też nagrania unikalne. Głos jest niezwykle istotny, bowiem odwiedzający ekspozycję będą mogli spotkać się z Janem Pawłem II i Prymasem Wyszyńskim m.in. poprzez ich słowa – zapowiada rzecznik muzeum Andrzej Arseniuk.

Polskie Radio pomoże też w digitalizacji zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zwłaszcza homilii kard. Wyszyńskiego, nagrywanych w różnych okolicznościach i warunkach, które również znajdą swoje miejsce w powstającym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

archwwa.pl

NO COMMENTS