(Polski) “Myśląc z Wyszyńskim”. Debata o miłości społecznej

0
899

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Temat lutowej debaty “Myśląc z Wyszyńskim” dotyczył miłości i jej praktycznego ujęcia w ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Do słynnych słów Prymasa Tysiąclecia “Czas to miłość” odwoływali się prelegenci: ks. prof. Waldemar Chrostowski, dr Monika Waluś – oboje z UKSW oraz Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – Mt 5,14.

Prelegenci zwracali uwagę, że nazwa cyklu spotkań: “Myśląc z Wyszyńskim” jest zobowiązująca dla słuchaczy. Chodzi o to, by “myśleć nie o nim, ale razem z nim” – mówił ks. prof. Chrostowski. “Kard. Wyszyński jest jak przewodnik, za którym idziemy” – dodała dr Waluś.

Ks. prof. Chrostowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że dla Prymasa Wyszyńskiego miłość to nie były tylko słowa, emocje, czy coś przelotnego, ale konkret życia. Sformułowane przez niego ABC Społecznej Krucjaty Miłości były skonkretyzowane w każdym szczególe. Konkretność – zdaniem prelegenta – była zachętą do działania i wyrastała z postawy Prymasa.

“Gdy myślę o Wyszyńskim to najbardziej przypomina mi starotestamentowych proroków” – stwierdził biblista. “Wszystkie wezwania ABC są poparte silną wiarą chrześcijańską – do Jezusa przez Maryję. Na tym położył podwaliny pod ten profetyczny wymiar Kościoła, który dzisiaj może jest jeszcze bardziej potrzebny niż za jego czasów” – stwierdził ks. Chrostowski.

Jego zdaniem, Prymas Tysiąclecia jest “mistrzem wobec wymiaru przyszłości”. “Potrafił planować i marzyć. Przebywając w więzieniach nie myśli o swoim położeniu, ale obmyśla plan przygotowujący Kościół i ojczyznę do Milenium Chrztu Polski. Był to program dalekowzroczny. Potrzebny także dzisiaj, choć czasy się diametralnie zmieniły” – zauważył prelegent.

Z kolei dr Monika Waluś mówiąc o rozumieniu miłości przez Prymasa Wyszyńskiego zwróciła uwagę, iż “nie bał się powiedzieć, że miłość oznacza zobowiązanie i wierność”. O miłości mówił w sensie społecznym – miłości rodziny i narodu. Według niego pierwszym miejscem, w którym rodzi się miłość społeczna jest miejsce pracy. Prymas Wyszyński podkreśla, że poczucie miłości społecznej realizuje się w codzienności. Mówił też – o czym przypomniała dr Waluś – skąd brać przykłady i jak ważny jest szacunek do własnej historii, narodu czy tradycji.

Natomiast dyrektor Marcin Adamczewski nawiązując do misji św. Piotra wyraził przeświadczenie, że Prymas Wyszyński był “Piotrem Warszawy”. Jego fenomenem było to, że nie myślał po ludzku tylko po Bożemu. Z tego wynikały jego wszystkie dalsze decyzje – zauważył dyrektor Muzeum Mt 5,14. “Nie bał się trudów, nie bał się być darem dla całego Kościoła, dla narodu” – dodał.

Po wystąpieniach prelegentów uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pytania na interesujące ich kwestie. Dyskusję moderował bp Piotr Jarecki. Przy okazji poinformowano, że od 29 lutego Muzeum będzie otwarte dla wszystkich odwiedzających.

Następne, piąte spotkanie z cyklu “Myśląc z Wyszyńskim” odbędzie się 19 marca o godz. 18.00. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Temat: “Praca – przymus czy szansa?”

Archidiecezja Warszawska / BP KEP

NO COMMENTS