Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po raz 17. wręczono Nagrody TOTUS TUUS, które trafiają do osób i instytucji szczególnie zaangażowanych w propagowanie nauczania św. Jana Pawła II. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się w sobotę 7 października 2017 r. uroczysta gala, a statuetki przekazano w 4 kategoriach. W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną.

W kategorii „Promocja godności człowieka” laureatem został Jan Arczewski – za wieloletnie zaangażowanie oraz niezwykłe zasługi i dokonania w wyrównywaniu szans życiowych osób niepełnosprawnych, w tym za tysiące rozmów w Telefonie Zaufania i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.

Wśród nominowanych był również o. Hubert Czuma SJ, który w duchu miłości Boga i Ojczyzny wychował kilka pokoleń Polaków. Zapewniał opiekę duchową młodzieży i ludziom pracy oraz spokojnie, ale stanowczo i wytrwale stawał po stronie prawdy w każdych okolicznościach.

W tej kategorii nominowano także Stowarzyszeniu Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej. Nominacja wynikała z wieloletniego wytrwałego i bezinteresownego – opartego wyłącznie na wolontariacie – zaangażowania na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin. Stowarzyszenie Hospicjum pełni służbę z miłością, niesie pomoc medyczną i duchową, nie zapominając o uczynkach miłosierdzia.

Nagrodę w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” przyznano Jerzemu Kalinie – za stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski.

Nominację otrzymał ks. Romanowi Szpakowskiemu SDB, który od wielu lat niestrudzenie pracuje na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej i wprowadza ją na salony rynku czytelniczego w Polsce.

Drugim nominowanym był Paweł Łukaszewski – za osiągnięcia kompozytorskie, dyrygenckie i pedagogiczne oraz niezwykłą aktywność organizacyjną, animatorską i popularyzatorską życia muzycznego.

Laureatem nagrody głównej w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” zostało Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. W ten sposób Kapituła Nagród podziękowała za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie.

Nominowanym był również o. Jarosławowi Kupczakowi OP – za szczególne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, w tym za wybitny wkład w rozwój intelektualnego dziedzictwa Świętego Jana Pawła II – oraz Hanna Suchocka – za promowanie nauczania Świętego Jana Pawła II i wskazywanie zawartych tam idei jako programu życia społecznego i stosunków międzynarodowych.

Statuetka w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” została wręczona Redakcji Radia Plus za przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II, w tym za audycję „Nocne Światła”, Pawła Krzemińskiego.

Nominowanymi była natomiast Redakcja Portalu „Aleteia.pl” – za stworzenie dla ludzi młodych portalu, który poprzez prosty język oraz inspirujące historie ma budować wśród czytelników zainteresowanie duchowością oraz promować wartości chrześcijańskie – a także Redakcja miesięcznika „W drodze” – za tworzenie ambitnego intelektualnie pisma w duchu katolickim dla dzisiejszych Polek i Polaków.

Nagrodę specjalną TOTUS TUUS otrzymali Twórcy muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 – za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum.

Na scenie oprócz laureatów pojawili się także znani muzycy. W tym roku wystąpili: Olga Szomańska, Krzysztof Kiljański, Antek Smykiewicz oraz Grzegorz Wilk. Jedną z gwiazd był również Krzysztof Majda – absolwent programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wokalista i instrumentalista. Galę poprowadził dziennikarz, Tomasz Wolny.

www.dzielo.pl: Nagrody TOTUS TUUS przyznane!

Zdjęcie ilustracyjne: Michał Ziółkowski/ Gala Nagród 2016