Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niedziela Palmowa obchodzona jest od wielu lat jako Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Ze względu na epidemię w tym roku nie odbywają się zjazdy młodzieży w diecezjach i spotkania w katedrach.  Młodzi łączą się jednak duchowo i spotykają wirtualnie. Tym razem będą rozważać słowa „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”, które są tematem papieskiego orędzia skierowanego do nich na ten dzień.

Koncerty, sztuki teatralne, warsztaty muzyczne oraz konkursy z palmami to niektóre z wydarzeń, które zwykle były organizowane z okazji święta młodych w diecezjach. Tegoroczny, 35. Światowy Dzień Młodzieży ma przede wszystkim wymiar duchowy. Wiele diecezji organizuje go również w wymiarze wirtualnym.  Takie spotkania, w kilkuosobowych grupach, odbędą się m.in. dzięki diecezjalnemu duszpasterstwu młodzieży z archidiecezji wrocławskiej i archidiecezji krakowskiej, we współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM. Na spotkanie online o godz. 16.00 mogli się zapisać młodzi z całej Polski.

Duszpasterstwo młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej organizuje natomiast akcję #pasja2020. Młodzi przesyłają swoje uśmiechnięte zdjęcia, z których powstanie kolaż, na tle którego w Niedzielę Palmową o godz. 15.00 będzie miała miejsce wspólna modlitwa on-line z biskupem diecezjalnym Romanem Pindlem.

Na Facebooku duszpasterstwa młodzieży archidiecezji katowickiej znaleźć można natomiast zachętę dla młodych do tego, by nagrywali filmiki dla innych z zaproszeniem do robienia dobra: „Mówię ci: wstań i zrób coś dobrego!”.  To nawiązanie do  orędzia Ojca Świętego Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży, którego tematem są słowa  „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”.

>>Tekst orędzia

Informacje o tym, jak najlepiej przeżyć Niedzielę Palmową w swojej diecezji, zamieszczane są na stronach internetowych diecezji oraz profilach społecznościowych diecezjalnych duszpasterstw młodzieży. Oprócz informacji o transmisjach Mszy Świętych z okazji Światowego Dnia Młodzieży można tam znaleźć też wiele inicjatyw podejmowanych przez duszpasterstwa młodzieży w czasie epidemii. Przykładem jest akcja modlitewna lubelskiej młodzieży #zarażampokojem. Młodzi łączą się na modlitwie  w intencji ustania epidemii oraz w intencji służb medycznych, zbierają też fundusze na zakup maseczek ochronnych.

>>Niedziela Palmowa w diecezjach – propozycje dla młodych

Światowe Dni Młodzieży zostały ustanowione 20 grudnia 1985 r. Wtedy to Jan Paweł II wyraził pragnienie, by odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. Najbliższe Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym odbędą się w 2022 roku w Lizbonie.

BP KEP