Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przedpołudnie 25 października minęło Ojcom Synodalnym na pielgrzymce ad Petri Sedem, czyli do grobu św. Piotra Apostoła. Do pokonania było ok. 6 km pieszo z Monte Mario do Bazyliki św. Piotra. Biskupi z Polski opowiadają czym jest pielgrzymowanie i jaki niesie ze sobą sens.

„Pielgrzymowanie uczy tego, że jesteśmy zawsze pielgrzymami w drodze. Pielgrzym to jest ktoś kto ma cel wędrówki. Pielgrzymowanie jest też zawsze aktem pokutnym. A pokutujący człowiek doświadcza wolności. Z pielgrzymką łączy się też zawsze temat ubóstwa, zwłaszcza przy długich pielgrzymkach pieszych jak np. do Santiago de Compostela. Wtedy z uwagą wybiera się rzeczy, które ma się ze sobą zabrać. Zatem pielgrzymka uczy poprzestawania na tym co niezbędne” – powiedział abp Grzegorz Ryś.

„Synod, syn-hodos znaczy ‘wspólna droga’, tak więc przeżywamy na tym Synodzie wspólną drogę. Podczas wspólnej wędrówki skraca się dystans między ludźmi, a buduje wspólnota. Doświadczenie realnej bliskości, bycia razem jest nam potrzebne, jako dopełnienie tego ‘syn’ – idziemy razem” – stwierdził abp Ryś.

Biskupi odnieśli się również do intencji, które towarzyszyły im w czasie pielgrzymki. „Są to intencje uniwersalne, wpisane w cały Synod, a także w moją posługę biskupią. Pielgrzymka jest wyraźnym przykładem wspólnej drogi, na której nieraz trzeba się zatrzymać, aby dostrzec drugiego, a przede wszystkim drogi, którą idzie się razem” – powiedział bp Marek Solarczyk.

Biskupi przeszli części starej drogi Frankijskiej (via Francigena), która biegnie z Anglii, przez Francję, Italię aż do Rzymu, a dalej do Ziemi Świętej. „W czasie tej pielgrzymki przygotowane zostały trzy stacje, które ukazują biblijny sens pielgrzymowania. Natomiast moją intencją tej pielgrzymki była modlitwa za Kościół katolicki w Polsce, za wszystkie diecezje, o świętość kapłanów i o świętość ludu Bożego” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP