(Polski) Obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele greckokatolickim

15-02-2020
1201

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

15 lutego w Kościele greckokatolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim. Centralne uroczystości odbywają się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Będą na nich obecni przedstawiciele wszystkich zakonów greckokatolickich z okolic Przemyśla.

„W tym dniu abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej, sprawuje uroczystą mszę św. i prosi wszystkich wiernych o modlitwę za osoby konsekrowane. Modlimy się za zakonników, siostry zakonne i o kolejne powołania. Wszystkie konsekrowane osoby otrzymują też uroczyste błogosławieństwo” – informuje ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.

Dodał, że w Polsce funkcjonuje jeden zakon męski, to bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach. „Kościół greckokatolicki w Polsce nie jest zbyt liczny i jesteśmy mocno rozproszeni. Księża i zakonnicy bazylianie pracują i posługują w Warszawie, Węgorzewie, Kętrzynie oraz w Przemyślu. Pełnią posługę duszpasterską, pracują w parafiach i katechizują” – zaznaczył ks. mitrat Stepan.

W Kościele greckokatolickim są także zgromadzenia żeńskie. W Polsce posługują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (Bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (Jozafitki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (Służebniczki). „Ten ostatni jest najliczniejszy, w Polsce mamy około 50 sióstr służebniczek. Siostry swoim życiem świadczą o wierze w Chrystusa i pracują na rzecz wiernych Kościoła greckokatolickiego, ale nie tylko. Ich zadaniem jest pomaganie w parafiach i katechizacja. Warto podkreślić, że w Przemyślu prężnie działa Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej prowadzony właśnie przez Służebniczki – podkreślił ks. mitrat Bogdan Stepan. Jak wskazał siostry mają ok. siedemdziesięciu podopiecznych i są to osoby różnych wyznań.

Ks. mitrat Bogdan Stepan dodał, że zakon służebniczek powstał w 1892 roku. Założyła go siostra Josafata Hordaszewska, ogłoszona Błogosławioną przez papieża Jana Pawła II 27 czerwca 2001 r., podczas pasterskiej wizyty we Lwowie.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w dwóch diecezjach: przemysko-warszawskiej i wrocławsko-gdańskiej. Kościół ten ma własną liturgię i posługuje się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, jak Kościół rzymskokatolicki. Wierni obu tych obrządków mogą uczestniczyć nawzajem w swoich nabożeństwach i przyjmować Komunię świętą.

BP KEP