Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przygotowania obchodów Dnia Islamu oraz prace nad sympozjum na temat dialogu z religiami niechrześcijańskimi były głównymi tematami obrad Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi wchodzącego w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie miało miejsce we wtorek, 11 września, w Sekretariacie KEP w Warszawie pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, biskupa pomocniczego archidiecezji białostockiej.

Jednym z głównych zadań Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, jak wyjaśnił bp Henryk Ciereszko, jest przygotowywanie obchodów Dnia Islamu, który ma miejsce 26 stycznia każdego roku. “Na to spotkanie zapraszamy wyznawców islamu z naszego kraju, jak również przedstawicieli krajów, gdzie dominuje islam, ambasadorów, konsulów, także przedstawicieli gmin wyznaniowych, Polski Związek Muzułmanów, czy Liga Muzułmańska, a także środowisk zainteresowanych dialogiem z innymi religiami” – mówi bp Ciereszko. Podczas organizowanego kilka razy w roku spotkania omawiane są również bieżące sprawy związane z dialogiem z religiami niechrześcijańskimi.

Najbliższy Dzień Islamu będzie miał miejsce 26 stycznia 2019 r. w Białymstoku. Jego tematem będą już tradycyjnie słowa zawarte w przesłaniu, jakie podejmuje Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji, rozpoczętego w maju, miesiąca Ramadan. W tym roku przesłanie brzmi:  „Chrześcijanie i muzułmanie – od współzawodnictwa do współpracy”.

Jak poinformował bp Ciereszko, do tego przesłania będzie nawiązywać również tytuł sympozjum, jakie Komitet planuje przygotować na UKSW w Warszawie. Będzie on brzmiał: “Kościół w dialogu z religiami – od współzawodnictwa do współpracy”. Wśród podejmowanych tematów zaplanowano: religie niechrześcijańskie w nauczaniu Kościoła; antropologiczne i teologiczne podstawy dialogu międzyreligijnego; dialog religii a dialog kultur; misyjna działalność Kościoła.

“Teraz, kiedy wyznawcy islamu pojawiają się coraz częściej w naszej kulturze, chodzi nam o to, aby wspólnie tworzyć dobro” – podkreślił bp Ciereszko. “Nie zapominamy przy tym misji Kościoła, który ukazuje Chrystusa, który jest zbawicielem każdego. Nie jesteśmy zwolnieni od tego, by zachować postawę świadczenia, głoszenia prawdy, wyznawania wiary w Chrystusa, ale z uszanowaniem i zaproszeniem do otwierania się na prawdę przez wyznawcy każdej religii” – powiedział.

Zapytany o Dzień Islamu podkreślił, że “nie zapominając o swojej tożsamości chrześcijańskiej należy szukać dróg jedności, dialogu w sensie przezwyciężania tego, co może być miejscem konfliktów czy konfrontacji”. “Szukamy pokoju, ale na bazie docierania do prawdy o człowieku i Bogu Stwórcy” – powiedział, zachęcając do tego, aby nie izolować się, ale dzielić się swoją wiarą z wyznawcami innych religii, szanując jednocześnie ich i to, w co wierzą.

Jak wspomniał bp Ciereszko, Komitet chce w przyszłości podjąć m.in. problem małżeństw mieszanych, szczególnie gdy chodzi o małżeństwa muzułmanów z katoliczkami.

BP KEP

Fotorelacja ze spotkania:
Spotkanie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

NO COMMENTS