Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Duszpasterstwo dzieci i młodzieży oraz małżeństw i rodzin było głównym tematem Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Obrady trwały od 30 września do 2 października w Zakopanem pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

Polonijna Rada Duszpasterska Europy (PRDE) zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. W komunikacie po zakończeniu spotkania Członkowie Rady zachęcili m.in. do organizowania grup polonijnych na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

KOMUNIKAT

W dniach 30.09 – 2.10.2022 odbyło się zebranie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (dotychczas Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej). PRDE zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ksiądz Biskup Piotr Turzyński.

Przedmiotem spotkania plenarnego (po dwóch latach spotkań on-line) była refleksja nad problemami związanymi z duszpasterstwem dzieci i młodzieży oraz małżeństw i rodzin, którym zajmowaliśmy się przez ostatnie trzy lata. Referat wprowadzający wygłosił ks. dr Jerzy Dzierżanowski. Omówił w nim strategię działań duszpasterstwa rodzin w świetle współczesnych wyzwań. Potem przedstawiciele poszczególnych Polskich Misji Katolickich w Europie zdali relację, jak wyglądała praca duszpasterska na ich terenie, podczas pandemii i bezpośrednio po niej.

W kolejnym dniu podjęto temat związany z duszpasterstwem młodego pokolenia. Pani prof. Krystyna Chałas (KUL) wygłosiła referat pt. „Młodzież w świecie wartości dziś”, a doskonałym jego uzupełnieniem był wykład ks. prof. Adama Maja COr pt. „Rodzina i szkoła w wychowaniu ku wartościom”. Nad praktyczną stroną form pracy z dziećmi i młodzieżą pochylili się ks. dr Michał Wilkosz, Rektor PMK w Niemczech, ks. dr Jacek Herma, s. Bożena Sienkiewicz MCHR oraz dr Elwira Pniewska. Problemy duszpasterstwa młodego pokolenia zawierzyliśmy w modlitwie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Członkowie Rady za najważniejsze duszpasterskie wyzwania uznali prowadzenie duszpasterstwa młodego pokolenia w charakterze służby, towarzyszenie młodym, którzy w tych trudnym czasie często doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy.  W wystąpieniach wskazany został problem postępującego apateizmu oraz zagrożenia płynącego z rozwoju digitalizacji prowadzących w konsekwencji do powierzchowności życia religijnego i poczucia braku sensu życia. Zostały też przedstawione działania grup młodzieżowych : Emaus – referował tę działalność ks. Prowincjał Bogdan Renusz SChr, Orły – ks. Rektor Michał Wilkosz, harcerstwo – ks. dr Krzysztof Tyliszczak.

Uczestnicy zapoznawali się z przedstawianymi różnymi formami kształtowania osobowości wiary oraz charakteru, zarówno w formie duchowej, jak i praktycznej.

Polonijna Rada Duszpasterska Europy wyraża wdzięczność wszystkim duszpasterzom, osobom duchownym, konsekrowanym i świeckim, którzy w dobie pandemii dawali świadectwo apostolskiej gorliwości i ewangelicznej posługi. Doceniając ich rolę we wspólnotach polonijnych, członkowie PRDE zwracają się do przełożonych Kościoła w Polsce z prośbą o dalsze wspieranie personalne i duchowe duszpasterstwa polskojęzycznego w Europie.

Rada zachęca wszystkie wspólnoty duszpasterskie do organizowania grup na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r.

Zakopane, 2.10.2022

NO COMMENTS