(Polski) Obradowała Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

0
555

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę, 15 stycznia br. obradowała Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podczas obrad podsumowano działalności PRR, przewodniczący poszczególnych Zespołów roboczych przedstawili sprawozdanie z swojej działalności i podejmowanych inicjatyw. Zaprezentowano także propozycje i podjęto konkretne plany działalności na rzecz małżeństw i rodzin na emigracji w roku 2022 rok. Pierwszej części obrad przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który w tym dniu otrzymał nominację na Biskupa Polowego Wojska Polskiego.

W ramach projektu „Familijna Polonia” zorganizowano dwa Kongresy Rodzin Polonijnych online, w których brało udział około 300 osób z 20 krajów. Na kanale YouTube Rodzina na Emigracji zamieszczane są referaty z Kongresów. Przeprowadzono roczny kurs – Szkolenie (online) Liderów Polonijnych „Pomagam sobie – pomagam innym” w zakresie doradztwa rodzinnego. W szkoleniu wzięło udział 50 osób z 9 krajów.

W Roku Rodziny, w ostatnie niedziele każdego miesiąca, Polonia w całej Europie modliła się za rodziny i małżeństwa żyjące na emigracji. Zespół Inicjatyw Duszpasterskich przygotowywał teksty pomocne do animacji (wprowadzenia, komentarze, modlitwa wiernych itd.) w czasie liturgii. Założono nowe poradnie rodzinne i podejmowano wiele inicjatyw na rzecz małżeństw i rodzin w poszczególnych krajach Europy /Poradnia Rodziny Polonijnej, Niemcy, Poradnia “Familiaris”, Europejska Szkota Liderów Polonijnych, Fundacja Pomoc Rodzinie/.

Na spotkaniu Polonijnej Rady Rodziny zaprezentowano także propozycje i postulaty związane z przygotowaniem do X Światowego Spotkania Rodzin Polonijnych, które odbędzie się w czerwcu br. w Rzymie. W spotkaniu weźmie także udział delegacja polonijna. Zaplanowano organizację m.in. kolejnego Kongresu Rodzin Polonijnych w Ośrodku „Marianum” Carlsberg‎ w Niemczech, w dniach 10-11 września 2022 (w formie hybrydowej) oraz kontynuację Kursu dla Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego (nowa edycja oraz pogłębienie dla absolwentów), a także dalsze prowadzenie Kursów przedmałżeńskich, zakładanie poradni rodzinnych i rozwijanie działalności już istniejących.

W czasie spotkania przedstawiono także program i zaproszenie na Kongres Rodzin “W rodzinie jest siła. Więzi w rodzinie najskuteczniejszą ochroną przed uzależnieniami”, który odbędzie się na UKSW w Warszawie w dniach 19 – 20 marca br. /możliwość uczestnictwa online/.

Członkowie Polonijnej Rady Rodzin dzieląc się swoimi doświadczeniami z pracy w ramach duszpasterstwa małżeństw i rodzin wyrazili pragnienie służenia polonijnym duszpasterzom i małżonkom poprzez wypracowywanie konkretnych pomocy duszpasterskich. Pracy Polonijnej Rady Rodziny towarzyszy przekonanie, że dynamika parafii zależy w dużym stopniu od dynamiki duszpasterstwa małżeństw i rodzin.

Na zakończenie spotkania członkowie PRR modlili się w intencji bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, którego nominację na Biskupa Polowego Wojska Polskiego ogłoszono w czasie trwania obrad.Kolejne spotkanie PRR zaplanowano w Lourdes, w maju podczas europejskiej pielgrzymki Polonii.W skład Polonijnej Rady Rodziny wchodzą przedstawiciele duszpasterstwa małżeństw i rodzin w środowiskach polonijnych, przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów rodzin (min. Ruch Przymierze Rodzin, Spotkania Małżeńskie, Domowy Kościół) oraz księża koordynatorzy duszpasterstwa rodzin i małżeństw oraz eksperci z Polski współpracujący i angażujący się w duszpasterstwo małżeństw i rodzin na emigracji. Obradom przewodniczy bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Główne cele Polonijnej Rady Rodziny:

– informowanie o podejmowanych działaniach w dziedzinie szeroko pojętego duszpasterstwa małżeństw i rodzin w środowiskach emigracji polskiej;

– formacja duszpasterzy (duchownych i świeckich) oraz pomoc w formowaniu świeckich do życia w małżeństwie i rodzinie zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego;

– koordynacja pracy duszpasterskiej i inicjatyw tak w zakresie poszczególnych krajów, jak i w wymiarze europejskim;

– inicjowanie różnych (sprawdzonych i nowych) form duszpasterskiej troski o małżeństwa i rodziny;

– integracja między polonijnymi środowiskami, a także z lokalnymi wspólnotami kościelnymi działającymi na rzecz małżeństwa i rodziny.

Biuro Duszp. Emigracji/ www.emigracja.episkopat.pl

NO COMMENTS