Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – informuje rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Spotkanie będzie miało miejsce we wtorek i środę w Warszawie z udziałem gości z zagranicy. Pierwszy dzień obrad zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka. 

Polscy biskupi rozpoczną obrady w najbliższy wtorek, 13 marca przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz podejmą dyskusję na ten temat – mówi Rzecznik Episkopatu.

Podczas zebrania bp Marek Solarczyk przedstawi kwestię duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżającego się synodu biskupów oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zaplanowano od 3 do 28 października w Rzymie będą słowa: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Jak przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, od 19 do 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne młodzieży z udziałem dwóch delegatek z Polski.

Pierwszego dnia obrad biskupi omówią sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą. Wysłuchają również relacji abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego. Spotkanie dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miał miejsce w grudniu w Katowicach – mówi Rzecznik Episkopatu.

We wtorek zaplanowano też wystąpienia gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Łotwy, Litwy oraz Czech. W spotkaniu będą uczestniczyć również reprezentanci biskupów z Niemiec, Mołdawii, Skandynawii, Węgier, Kazachstanu, Białorusi oraz Ukrainy.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka. “Po raz pierwszy będzie ona koncelebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio” – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak informuje, w drugim dniu obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami duszpasterstwa rodzin oraz duszpasterstwa więźniów w kontekście reform penitencjarnych w Polsce. Dokonają też wyborów do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu. Na zakończenie obrad zostanie wydany komunikat.

W dniach obrad, w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, będzie możliwość zwiedzenia wystawy z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

***
Obsługa medialna 378. ZP KEP

Podczas 378. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się 13 i 14 marca w Warszawie, zaplanowano następujące spotkania z dziennikarzami:

Wtorek, 13 marca:
godz. 10.40 – briefing rzecznika KEP ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika
godz. 10.50-11.00 – czas dla fotoreporterów

Środa, 14 marca:
ok. godz. 14.00 – konferencja prasowa podsumowująca obrady

Miejsce: Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa

Akredytacje będą wydawane tuż przed spotkaniami przy wejściu do budynku, w zamian za legitymację prasową.

UWAGA! Informacje nt. akredytacji na Mszę św. w piątą rocznicę pontyfikatu Papieża na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej >>www.dziennikarze.archwwa.pl 

BP KEP

NO COMMENTS