Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 24-26 lutego br., w Ośrodku Emaus w Turnie, odbyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przedstawiciele z 30 diecezji przyjechali do diecezji radomskiej, aby razem obradować nad rolą Krajowej Rady i o kierunkach dalszego rozwoju.

Wielkopostne spotkanie rozpoczęło się od wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z rozważaniami Drogi Krzyżowej. Był to czas podsumowań wydarzeń diecezjalnych, jak i ogólnopolskich. Nie zabrakło spotkań z seniorami KSM, którzy dzielili się swoim doświadczeniem we wspólnocie. O postaci reaktywatora opowiedziała p. Sylwia Sałacińska, z uwagi na to, że w tym roku przypada 5. rocznica śmierci ks. prał. Antoniego Sołtysika, który w 1990 roku reaktywował KSM w Polsce. Prałat był prawdziwym przewodnikiem duchowym, który zawsze towarzyszył, ale nie wyręczał. Lubił brać udział w dyskusjach, zawsze dając wypowiadać się młodym, których tak szczególnie umiłował. Starał się podpowiadać swoim rozmówcom, którą ścieżką warto pójść w trudnych sytuacjach. Niezłomny duchem, wierny kapłaństwu, które było dostrzegalne w jego osobie bez względu na okoliczności.

Mszy św. w sobotę, 25 lutego, przewodniczył i swoje słowo skierował do młodych bp Marek Solarczyk, który przez wiele lat był związany ze stowarzyszeniem jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM. Bóg dzisiaj przez proroka Izajasza mówi: +Potrzebna jest twoja młodość+. Co jest wpisane w tę młodość? Co jest tak wyjątkowego i ważnego, że Bóg posługuje się tym obrazem? Żeby pokazać, że to jest ważne, że to jest wręcz zapowiedzią nadziei, wyjątkowych znaków i owoców, które Bóg przez człowieka chce dokonać” – powiedział bp Solarczyk.

Sobotnie popołudnie poprowadził Piotr Szlązak – mąż, tata i przedsiębiorca. Podczas dyskusji Rada Krajowa KSM zastanawiała się nad swoją rolą, nad zadaniami, jakie są na poszczególnych szczeblach formacji: w parafii, w diecezji i w kraju. Posumowaniem dyskusji jest list, który ma pokazać strategię Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, nad którą od dłuższego czasu pracuje młodzież.

Przez cały weekend młodym towarzyszył bp Adam Bab, delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, który w niedzielę podsumował spotkanie. „Nie jest łatwo teraz utrzymać siebie w tej relacji, którą daje nam Chrystus. Czym innym jest spór o to, co jest dobre i złe, który może nas bardzo zaangażować, wciągnąć, a czym innym obojętność, o którą się ciężko zaczepić, po której się człowiek ślizga jak po szkle. Ciągle spotykam się z obojętnymi uczniami Chrystusa. Jest mi łatwo mówić do Was, bo jesteśmy jednomyślni w tym samym świecie, zanurzeni w tę sama sprawę. Wam jest trudniej. To Wy spotykacie się z tą obojętną większością, jakąś modą, jakimś faktem. Trzeba we własnym sercu sobie odpowiedzieć: dlaczego ja idę tą drogą? dlaczego chce być wierny? Po to mamy słowo Boże, do którego odwoływał się także Jezus, żeby nieustannie wracać do źródła, do tego kim jestem. Najpełniej jesteś człowiekiem, kiedy jesteś w relacji do swojego Stwórcy, Odkupiciela. Pewna wytrwałość w takim podejściu do życia jest ogromną siłą” – podsumował bp Adam Bab.

W spotkaniu wzięły udział zarówno osoby, które od lat działają w stowarzyszeniu, jak również te, które dopiero rozpoczynają swoją formację. Każda wolna chwila wykorzystana była na rozmowy, do dzielenia się swoimi doświadczeniami, ale znalazł się również czas na integrację i nawiązywanie nowych znajomości. “Podczas Zebrania doświadczyłam tego, że w Kościele jest młodzież, której zależy bardziej, która chce w życiu czegoś więcej, która doświadczyła działania Pana Jezusa i chce się tym dzielić z innymi i właśnie dzięki Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży może to wypełniać i przyprowadzać innych do Boga. Doświadczenie i świadomość takich członków daje mi dużo nadziei i motywacji do dalszej służby. Przed nami dużo pracy, gdyż KSM w diecezjach podejmuje bardzo dużo inicjatyw i ma swoje zwyczaje. Lecz dzięki takiemu zaangażowaniu już mamy ustalone kolejne spotkania w regionach, na których będziemy rozwijać poruszone na zebraniu tematy”powiedziała Martyna Gieleta, przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady KSM.

KSM Polska

Zdjęcie: www.ksm.org.pl