Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Białym Borze odbyły się coroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Pontyfikalnej Boskiej Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej, koncelebrował bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz powstałej w 2020 roku eparchii olsztyńsko-gdańskiej oraz przedstawiciele  duchowieństwa z całej metropolii Kościoła greckokatolickiego w Polsce. 
Homilię podczas uroczystości wygłosił bp Arkadiusz Trochanowski. Głównym tematem było wychowanie ludzi młodych do odpowiedzialności za Kościół oraz wolność człowieka. “Współczesny człowiek uważa, że wolność bez Boga jest najlepszą drogą. Ale wolność bez wartości prowadzi do upadku. Tylko życie z Bogiem uczy prawdziwej wolności” – zaznaczył ordynariusz olsztyńsko-gdański.
W przeddzień Uroczystości odprawione zostały Wielkie Nieszpory z Łytią, czyli obrzędem błogosławienia chlebów, pszenicy, oliwy i wina, a także nabożeństwo żałobne – panichida za zmarłych biskupów, kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych, wszystkich zmarłych parafian i wiernych eparchii.
Biskup Włodzimierz podziękował wszystkim pielgrzymom, którzy z różnych parafii metropolii przemysko-warszawskiej przybyli na uroczystości. “Jeszcze wczoraj nie wiedzieliśmy, ilu będzie pielgrzymów. Zastanawialiśmy się z ks. proboszczem, czy plac przed cerkwią nie będzie pusty. Cieszę się, że zapełniliście ten przycerkiewny plac. Za to dziękujemy Panu Bogu. Dziękuję Wam, drodzy pielgrzymi, że przybyliście do Białego Boru na odpust, że nie obawialiście się ani covidu, ani chłodu, ani ewentualnego deszczu; że nie wzięliście sobie do serca tego, że wspólna pielgrzymka diecezjalna nie odbyła się w ubiegłym roku, miała jedynie lokalny charakter. Dziękuję, że jesteście!”. Bp Juszczak zachęcił także wszystkich przybyłych, by kultywować tradycję pielgrzymek do Białego Boru nie tylko wśród wiernych eparchii, której jest ordynariuszem: “Niech nasz odpust pozostanie świętem nie tylko naszej eparchii wrocławsko-koszalińskiej, ale miejscem spotkania grekokatolików z całej naszej metropolii”.
Cerkiew białoborska posiada od 2007 roku status Sanktuarium Maryjnego. Jest to szczególne miejsce dla grekokatolików w Polsce. Ubiegłoroczny odpust z uwagi na pandemię miał jedynie parafialny charakter. W tym roku udział w odpuście wzięły tłumy wiernych z różnych stron Polski.
Uroczystości w Białym Borze były kolejną okazją do złożenia dziękczynienia Bogu za
jubileusz 25-lecia eparchii wrocławsko-gdańskiej (obecnie wrocławsko-koszalińskiej), na terytorium której znajduje się sanktuarium w Białym Borze.
Telewizyjna relacja z uroczystości zostanie wyemitowana w środę, 22 września, o godz. 12.55 na kanale TVP 1.
omd/BP

NO COMMENTS