(Polski) Opole: szkolenie dla księży nt. prewencji nadużyć wobec nieletnich

0
481

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Opolu odbyła się sesja szkoleniowa dla księży tej diecezji na temat prewencji nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Gościem spotkania był o. Adam Żak, jezuita, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

O. Żak podkreślił, że w prewencji na pierwszym miejscu trzeba postawić na edukację. „Edukacja ta dotyczy wszystkich ludzi, wszystkich dorosłych, którzy mają do czynienia z małoletnimi. Edukacja działa naprawdę prewencyjnie – powiedział o. Żak. – Trzeba znać oznaki wykorzystania, profile sprawców, itd. Trzeba po prostu wiedzieć, żeby móc odpowiednio organizować pracę z dziećmi i młodzieżą. Druga rzecz jeśli chodzi o zapobieganie to trzeba mieć świadomość, że te sprawy mogą się wydarzyć wszędzie”.

Jezuita podkreślił, że edukacja i czujność powinny być priorytetowe także w duszpasterstwie. Osoby podejmujące pracę wychowawczą muszą być świadome, że zapobieganie oznacza też wobec potencjalnych sprawców pouczenie, że takie zachowanie nie będzie tolerowane.

Rafał Łączny KAI

NO COMMENTS