(Polski) Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia 2020 r.

26-01-2020
0
1451

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pojęcie braterstwa niesie za sobą przede wszystkim równość i szacunek dla drugiego człowieka. Wzajemne poznanie zasad i intencji jest podstawą poczucia wspólnotowości opartej na bezinteresowności. Jest ona możliwa nawet wśród osób wyznających różna religie, ale miłujących przecież tego samego Boga – czytamy w oświadczeniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Publikujemy treść Oświadczenia Rady:

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
na XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2020 r.

W tym roku już po raz dwudziesty obchodzimy Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a obchody te, wpisane na stałe do oficjalnego kalendarza polskiego Kościoła i przypadające w dniu 26 stycznia, związane są z konkretnym tematem, nad którym wspólnie, chrześcijanie i muzułmanie, chcemy się zatrzymać i zastanowić. Temat ten jak zawsze zaczerpnięty został z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku brzmi on: „Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.

Idea powszechnego braterstwa wydaje się formą utopii, jednak w wymiarze praktycznym, jak najbardziej realnym pozostaje dążenie do jej osiągnięcia. W Koranie czytamy: Uczyniliśmy was ludami i plemionami, abyście się wzajemnie znali (49:13). Biblia zaś mówi: Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego (1J 4, 20- 21).Kardynał August Hlond napisał już w 1948 r.: Nadchodzą czasy, których cechą społeczną będzie braterstwo. Nienawiść i postawa samolubna będą powszechnie piętnowane jako szkodnictwo. Poczucie ludzkiej wspólnoty uwrażliwi człowieka na prawa i potrzeby drugich. („Odezwa na Caritasowy Tydzień Miłosierdzia”).

Pojęcie braterstwa niesie za sobą przede wszystkim równość i szacunek dla drugiego człowieka. Wzajemne poznanie zasad i intencji jest podstawą poczucia wspólnotowości opartej na bezinteresowności. Jest ona możliwa nawet wśród osób wyznających różna religie, ale miłujących przecież tego samego Boga. Początkiem drogi do powszechnego braterstwa jest dialog i wzajemny szacunek. Obie nasze religie zachęcają nas do trwania zakorzenionymi w wartościach pokoju; do obrony wartości wzajemnego zrozumienia, braterstwa ludzkiego i harmonijnego współistnienia; do przywrócenia mądrości, sprawiedliwości i miłości, jak czytamy w „Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, podpisanym w Abu Zabi 4 lutego 2019 r. przez papieża Franciszka i Ahmada at-Tajjiba, szajcha Al-Azharu.

Dążenie do powszechnego braterstwa jest zatem obowiązkiem ludzi wierzących i najpilniejszą potrzebą współczesności.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej

Rafał Berger – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

www.radawspolna.pl

 

NO COMMENTS