Papieskie przesłania do argentyńskich diecezji

23-09-2016
714

„Wiem, że z entuzjazmem przygotowaliście tę rocznicę i łączę się z wami w dziękczynieniu Bogu za otrzymane dary Jego dobroci”. To słowa Papieża Franciszka skierowane do bp. Carlosa José Tissery, ordynariusza argentyńskiej diecezji Quilmes z okazji 40. rocznicy jej założenia i nominacji jej pierwszego biskupa Jorge Novaka SVD.

Ojciec Święty dziękuje za licznych kapłanów i osoby konsekrowane. „Wspólnota, która jest żywa, każdego dnia czuje zaskakiwana miłosierną miłością Boga i jest w stanie rozpoznać Go i wyjść Mu na spotkanie. Zachęcam was do trwania w tym czuwaniu przed Panem, który przechodzi i staje się nam bliski, aby móc go wspierać i ratować w braciach uciskanych, wykorzystywanych, rozgoryczonych, chorych czy cierpiących z jakiegokolwiek powodu” – napisał Papież.


Franciszek wystosował także specjalne pozdrowienia dla mieszkańców argentyńskiego miasta Jacobacci z okazji setnej rocznicy jego założenia. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska włoskiego inżyniera, który doprowadził do tej części kraju pierwszą linię kolejową. Ojciec Święty podkreślił m.in., że tego typu jubileusze są bardzo dobrą okazją do świętowania, ale także do wzajemnych spotkań, wdzięczności i wspomnień. „Pamięć może pobudzić w was tęsknotę za tamtymi czasami, kiedy pociąg «La Trochita» był najszybszym środkiem komunikacji, albo też smutnych wspomnień po tych okresach, kiedy wulkan Puyehue pokrywał tę ziemię popiołem. Głosem świętowania nie ma być jednak ani smutek, ani tęsknota. Trzeba bowiem pamiętać, że kreatywność zawsze szuka nowych dróg by łączyć się z innymi, a w popiołach rodzi się chmura solidarności oraz odnawiane są siły, by iść dalej do przodu” – napisał Papież.

lg/ rv

Powered by WPeMatico