(Polski) Papież Franciszek zachęca do udziału w kampanii na rzecz migrantów i uchodźców „Share the Journey”

0
1390

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Dziś Papież Franciszek rozpoczął międzynarodową kampanię Caritas Internationalis „Share the Journey”. Celem dwuletniej kampanii jest promowanie spotkań międzykulturowych, dających okazję katolikom na spotkanie z uchodźcami i imigrantami oraz wysłuchanie historii ich podróży.

„Zjawisko imigracji było obecne w historii zawsze, nasza kampania ma na celu pomoc katolikom w spojrzeniu na nie nowymi oczami i otwartymi umysłami” – zachęca do udziału w akcji kard. Antonio Tagle, Przewodniczący Caritas Internationalis. Kampania ma pomóc w eliminacji strachu związanego z kontaktami z uchodźcami i imigrantami. Otwierając serca na uchodźców otwieramy je na Chrystusa – przypomina kard. Tagle.

Kampania będzie prowadzona do roku 2019. Katolickie organizacje oraz ponad 160 Caritas narodowych – w tym Caritas Polska – będą organizować krajowe i lokalne wydarzenia, aby zapewnić możliwość wysłuchania często dramatycznych historii uchodźców i imigrantów – dając tym samym przestrzeń do poznania się.
Więcej nt. kampanii: http://www.caritas.org/2017/09/media-advisory-pope-francis-will-launch-caritas-share-the-journey/

Polskie hasło akcji: Okażmy serce uchodźcom i migrantom w ich drodze. #sharejourney

***
Przypominamy, że uchodźcy i migranci to jedna z grup społecznych, dla której Caritas w Polsce organizuje kompleksowe wsparcie.
Wsparcie za granicą

Rodzina Rodzinie

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka – o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie – Caritas Polska uruchomiła w październiku 2016 r. program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu polskie rodziny, wspólnoty, parafie i firmy poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl mogą objąć półrocznym wsparciem rodziny syryjskie w Aleppo.

Obecnie jest to największy program pomocowy realizowany przez Caritas Polska i jeden z największych polskich programów społecznych. Od początku istnienia programu do tej pory przekazano partnerom ok. 15 mln złotych.
Partnerzy z Aleppo informują, że pomoc wciąż jest bardzo potrzeba a przyjęty system sprawdza się wyjątkowo skutecznie. Wsparcie potrzebne jest dziś w finansowaniu zakupu wody, leków, dostępu do elektryczności oraz opłat edukacji.

Od momentu rozpoczęcia Programu do dnia 19 września 2017 r. regularną, 6-miesięczną pomocą objętych zostało 4811 rodzin, dotkniętych skutkami wojny w Syrii, a dla 3023 rodzin wsparcie zostało przedłużone na kolejne 6 miesięcy.
Partnerami są lokalne kościoły oraz zgromadzenia zakonne.

Rodzina Rodzinie jest jednym z największych i najlepiej przyjmowanych programów pomocy w polskim społeczeństwie, skupiającym ludzi o różnych opcjach wokół wspólnego celu. Caritas Polska realizując ten program, spełnia w sposób wierny misję polskiego Kościoła w trudnych czasach sporów ideowych, dotyczących pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Syrii. Caritas Polska będąc głosem Konferencji Episkopatu Polski czerpie także żywą inspirację z orędzia Papieża Franciszka. Kontynuacja tej retoryki jest ważna zarówno dla Caritas, jak i dla Kościoła w Polsce.

Bliski Wschód

Obecnie Caritas Polska świadczy pomoc w 4 krajach dotkniętych kryzysem uchodźczym w Syrii, w Jordanii, Libanie oraz w Iraku. CP jest obecna na Bliskim Wschodzie od 2012 r.

CP pomocy udziela ze środków własnych pochodzących ze zbiórek oraz z funduszy rządowych poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do tej pory CP udzieliła pomocy na kwotę bliską 6 mln EUR.

Jordania

W Jordanii w 2017 r. i 2018 r. kontynuujemy pomoc w zapewnieniu uchodźcom syryjskim dachu nad głową poprzez realizację projektu pt. „Wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w zakresie schronienia”, prowadzonego we współpracy z Caritas Jordania. Rodziny szczególnie potrzebujące pomocy otrzymają karty bankomatowe, zasilane co miesiąc określoną kwotą w celu pokrycia kosztów wynajmu mieszkania. Dzięki temu beneficjenci będą mogli łatwiej pokonywać życiowe trudności, takie jak niestabilność zamieszkania, zadłużenie czy brak odpowiedniego wyżywienia i opieki medycznej.

Projekt realizowany jest we współpracy z Caritas Jordania i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

Kurdystan

Również w Irackim Kurdystanie realizowane są dwa projekty humanitarne w prowincjach Erbil i Dohuk, których celem jest umożliwienie uchodźcom przebywającym w obozach oraz w społecznościach przyjmujących, a także lokalnej ludności dostępu do opieki medycznej, w tym ginekologicznej. Dzięki działaniu klinik stacjonarnych i mobilnych w obozie Ozal City pod Erbilem, a także w wioskach i w obozie dla przesiedleńców wewnętrznych Dawoodia, w prowincji Dohuk zmierzamy do poprawy stanu zdrowia ludności, w tym osób przewlekle chorych i zapewnienia niezbędnych lekarstw. Projekt realizowany jest we współpracy z Wyższą Szkołą św. Elżbiety z Bratysławy i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

Pomoc uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie

Caritas Polska realizuje dwa projekty humanitarne z zakresu opieki medycznej na wschodzie Ukrainy. Dzięki wsparciu Caritas Polska powstały i funkcjonują gabinety medyczno-socjalne w Bierdiańsku, Zaporożu, Mariupolu, Krzywym Rogu i Charkowie. Gabinety wspierają niesprawne funkcjonowanie systemu służby zdrowia, spotęgowane ponad milionem uchodźców wewnętrznych. Celem projektu jest dostarczanie specjalistycznej opieki lekarskiej obejmującej: profesjonalną diagnozę, w tym badania USG, zabiegi medyczne, zapewnienie dostępu do niezbędnych lekarstw i artykułów higienicznych, w tym pampersów, profilaktykę zdrowotną dla osób przesiedlonych oraz najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Caritas Polska rozpoczęła także 3-letni projekt rozwojowy na Ukrainie zatytułowany „Utworzenie Centrum Wsparcia Rodziny, jako modelu integracji osób przesiedlonych i społeczności przyjmujących na Ukrainie”. Projekt jest realizowany w sześciu miejscowościach na wschodzie i zachodzie kraju: Charków, Zaporoże, Kamieńskie, Kołomyja, Drohobycz, Iwano-Frankiwsk. Celem funkcjonowania Centrum Wsparcia Rodziny jest zapewnienie specjalistycznego wsparcia zmierzającego do integracji społecznej dzieciom i osobom starszym – członkom rodzin przesiedlonych i społeczności przyjmujących oraz utworzenie przestrzeni do realizacji różnorodnych form pomocy. Działania zmierzają do zwiększenia poziomu integracji społecznej.

Wszystkie projekty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

Wsparcie w kraju

Od wielu lat Caritas prowadzi w Polsce Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których otrzymują oni kompleksowe wsparcie, m.in. psychologiczne, edukacyjne i socjalne. Od roku zaś Caritas Polska wraz z sześcioma Centrami Pomocy realizuje projekt „Nowy Dom Polska”. Projekt prowadzony jest w partnerstwie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz Caritas Archidiecezji Białostockiej, Caritas Diecezji Siedleckiej, Caritas Diecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Pomoc w wyspecjalizowanych placówkach otrzymuje rocznie ok. 3000 osób.

W obliczu wzrastającej liczby osób uciekających przed wojną i szukających schronienia na terenie Polski, Caritas Polska zaproponowała innowacyjną formę pomocy – Aplikację pod nazwą „Pierwsze Kroki w Polsce”. Ma ona za zadanie pomóc nowo przybyłym w odnalezieniu się i adaptacji w Polsce. Dostępna jest w językach: arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim a obsługiwana przez systemy iOS oraz Android – co pozwala korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt w RP, jak działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia, jakie są ich prawa na rynku pracy oraz w zakresie opieki medycznej. Ludzi, którzy wybrali Polskę na swój nowy dom można wesprzeć wysyłając SMS o treści NADZIEJA na nr 72052 (2,46 z VAT).

Caritas Polska nie zapomniała również o najmłodszych i z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przygotowała dla dzieci cudzoziemskich pakiet powitalny zatytułowany „Edu-Mapa dla Dzieciaka”. Pakiet opracowany w formie komiksu, spełnia funkcję informacyjną oraz psychologiczną. Edu-Mapa dystrybuowana jest w ośrodkach otwartych oraz Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Caritas Polska/BP KEP

 

NO COMMENTS