Pielgrzymi zatańczą tango dla papieża

0
1165
Pielgrzymi z Niemiec, Brazylii i Malezji, którzy przyjechali do Elbląga na diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży, rozpoczynają 21 lipca naukę tanga argentyńskiego. Mają zatańczyć je wspólnie z polską młodzieżą na cześć papieża Franciszka.

Jak powiedziała PAP jedna z koordynatorek pobytu zagranicznych pielgrzymów w tej diecezji Dorota Życzkowska, propozycję, by młodzież nauczyła się tańca z rodzinnych stron papieża Franciszka zgłosił ks. bp elbląski Jacek Jezierski. “My ten pomysł podchwyciliśmy” – wyjaśniła.

Tango dla papieża zostanie odtańczone w najbliższą niedzielę podczas Dni w Diecezjach na elbląskiej starówce. Tańczyć mają pielgrzymi, wolontariusze i wszyscy, którzy zechcą do nich dołączyć. Tym, którzy nie znają nawet podstawowych figur, udzielą porad młodzi instruktorzy z miejscowego centrum tańca. “Wystarczy ich naśladować” – zachęcają pomysłodawcy.

Życzkowska powiedziała PAP, że elbląscy wolontariusze uczyli się tanga na spotkaniach już od kwietnia, więc niektórzy z nich poczynili znaczne postępy. Natomiast pielgrzymi z zagranicy zaczną naukę podczas czwartkowej wycieczki na plażę na Mierzei Wiślanej. “Pierwsze kroki tanga postawią na morskim piasku” – stwierdziła.

W Elblągu przebywa ponad 40 pielgrzymów z Niemiec, siedmiu Brazylijczyków i pięciu Malezyjczyków. Będą w tej diecezji do 25 lipca. Potem wspólnie z polskimi pielgrzymami pojadą na centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka, które odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie.

O tym, że papież Franciszek jest wielbicielem narodowego tańca argentyńskiego, wiadomo z książek biograficznych i wywiadów. Według dziennikarki Alicii Barrios, Ojciec Święty sam lubi śpiewać tango, zwłaszcza rano przy goleniu. Jest też prawdopodobnie pierwszym papieżem, który potrafi je tańczyć, bo w młodości Jorge Bergoglio uczęszczał na tańce w Buenos Aires. Jego ulubionymi kompozytorami i wykonawcami są: Juan d’Arienzo, Astor Piazzolla oraz śpiewaczki Amelita Baltar i Ada Falcon, nazywana “cesarzową tanga”.

Pielgrzymi goszczący w Elblągu nie są pierwszymi chrześcijanami, którzy zatańczą tango dla papieża Franciszka. Przed dwoma laty – z okazji jego 78. urodzin (17 grudnia) – kilka tysięcy wiernych, którzy skrzyknęli się na portalach społecznościowych, zatańczyło na pl. św. Piotra w Watykanie. Było to prawdopodobnie największe pod względem liczby uczestników “odtańczenie tanga milonga na świecie”. W tym samym dniu kilkadziesiąt par zatańczyło dla papieża na rynku w Kielcach.

Tango argentyńskie, jako styl tańca, powstało w Buenos Aires na początku XX w., a od siedmiu lat znajduje się na liście niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO. Szkoły tańca zachęcają zwykle, że nie jest to taniec trudny technicznie, nie ma sztywnych reguł i nie wymaga wysiłku fizycznego, więc naukę można rozpocząć w każdym wieku. (PAP)

NO COMMENTS