Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W piątek 17 lipca odbyła się coroczna pielgrzymka grekokatolików na św. Górę Jawor k. Wysowej Zdroju (Beskid Niski). Uroczystościom przewodniczyli biskupi greckokatoliccy – abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski oraz bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej wraz z duchowieństwem obu diecezji greckokatolickich w Polsce oraz kapłan obrządku wschodniego ze Słowacji. Pielgrzymka z uwagi na epidemię koronawirusa miała w tym roku charakter parafialno-dekanalny.

Grekokatolicy pielgrzymują do tego maryjnego sanktuarium na Łemkowszczyźnie od prawie stu lat. Zgodnie z podaniem w roku 1925 u podnóża Góry Jawor objawiła się Przenajświętsza Bogurodzica. Wierni greckokatoliccy przyjeżdżają z całej Polski: ze Szczecina, Olsztyna, Przemyśla, Gdańska, a także z niedalekiej Słowacji i Ukrainy. W ciągu ostatnich lat odrodzono również tradycję pieszego pielgrzymowania, które niestety w tym roku z racji epidemii było ograniczone.

Przed Ikoną Matki Bożej z Góry Jawor w sposób szczególny zanoszone były w tym roku modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa.

W tym nielekkim czasie, prośmy naszą Przenajświętszą Matkę, która objawiła się na tej św. Górze Jawor, aby swoim Płaszczem Opieki ochraniała każdy nasz dom, nasz Kościół, nasz naród, aby wypraszała u Swego Syna lepszej przyszłości dla nas wszystkich, ale jednocześnie, aby każdy z nas umiał mądrze korzystać z Bożych darów – powiedział w homilii abp Popowicz.

Metropolita nawiązał również do trosk życia codziennego, ciężkiej pracy, zmartwień, problemów, życia w świecie wirtualnym. Zachęcił, aby w tym kontekście znaleźć czas dla tych, którzy są z nami na co dzień: dla rodziny, wspólnoty, ludzi Kościoła. Warto wsłuchać się w głos naszych bliskich. W sposób szczególny jednak nawiązał do świętowania niedzieli, aby ten dzień święty na nowo odkryć, spędzać każdą niedzielę w świątyni z Bogiem i z bliskimi – Błogosławieni ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają w swoim życiu Pana Boga. Postawić na pierwszym miejscu, to znaczy nauczyć się Go słuchać, przyjąć Jego Słowo i na fundamencie Słowa Bożego budować całe swoje życie.

Greckokatolicka pielgrzymka na św. Górę Jawor odbywa się corocznie w dniu rozpoczęcia festiwalu Łemkowska Watra w Zdyni, który gromadzi społeczność łemkowską z całego świata.

ks. Mateusz Demeniuk