Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Życie Jezusa w Nazarecie, „opcja na rzecz pustyni” i współczesne formy niewolcnitwa to tematy sesji synodalnej 18 października.

Podczas dzisiejszej sesji synodalnej została poruszona kwestia 40 mln współczesnych niewolników, ludzi którzy są przedmiotem handlu, przymusowej pracy, nadużyć seksualnych. „Jeden z ojców synodalnych z Republiki Środkowej Afryki mówił o sytuacji wojny, w jakiej żyje jego kraj, o potrzebie towarzyszenia katolikom, którzy żyją w warunkach konfliktu zbrojnego. Podkreślano, jak ważne jest towarzyszenie tym, którzy się nawracają z różnego rodzaju wojennych zbrodni” – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Podczas obrad pojawił się również temat „potrzeby preferencyjnej opcji na rzecz pustyni”. „Jeden z ojców z Kazachstanu analizował 12 rozdział Apokalipsy pokazujący walkę niewiasty, jaką jest Kościół, ze smokiem, jakim jest zło. Podkreślił, że niewiasta sama nie walczy ze smokiem, tylko ucieka na pustynię, w doświadczenie zbawienia, a walkę ze smokiem prowadzi Pan Bóg. Natomiast my się otwieramy na doświadczenie zwycięstwa Boga nad złem właśnie na pustyni” – zaznaczył abp Ryś.

Wiele głosów odwoływało się dzisiaj do Pana Jezusa. Jeden z ojców mówił o prawdziwym obrazie Jezusa, kogoś kto większość swego życia spędził w miejscu bezbarwnym, jako cieśla. Żeby się przyjrzeć Jego prawdziwemu życiu – z wyboru, nie z dopustu Bożego. „Powiedział, że życie Jezusa było życiem transparentnym. Często mówimy o tym, że to było życie ukryte, ale to nie było życie ukryte. Jezus żył właściwie przy otwartych drzwiach. Mógł powiedzieć: chodźcie, zobaczcie. Dlatego Jego dom w Kafarnaum był domem otwartym, dostępnym każdemu. Mówił, że takie życie jest też potrzebne dzisiaj pasterzom Kościoła” – zrelacjonował abp Ryś.

BP KEP