Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Kościół w Polsce jest wdzięczny Księdzu Biskupowi – jako pierwszemu pasterzowi diecezji toruńskiej – za trud organizacji duszpasterstwa, troskę o najuboższych oraz za stworzenie niezbędnych struktur administracyjnych – pisze abp Stanisław Gądecki w podziękowaniu, jakie skierował do odchodzącego na emeryturę, pierwszego biskupa diecezji toruńskiej – biskupa Andrzeja Suskiego.

Biskup Suski podczas swojej 25-letniej posługi biskupiej był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, przewodniczącym Komisji Duchowieństwa, przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Ponadto był członkiem Rady Stałej, a także Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej i Episkopatu. Był również wizytatorem apostolskim wyznaczonych seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce oraz dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Życzę, aby najbliższy czas obfitował w liczne okazje do wspierania nowego biskupa toruńskiego swoim doświadczeniem, mądrością oraz modlitwą. – podkreślił w słowach wdzięczności skierowanych do biskupa toruńskiego metropolita poznański.

 

Publikujemy treść podziękowań:

 

Warszawa, dnia 11 listopada 2017 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie
,

w imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym podziękować za pasterskie posługiwanie w diecezji toruńskiej.

Kościół w Polsce jest wdzięczny Księdzu Biskupowi – jako pierwszemu pasterzowi tej diecezji – za trud organizacji duszpasterstwa, troskę o najuboższych oraz za stworzenie niezbędnych struktur administracyjnych. Dziękuję za budującą komunię z duchowieństwem, z osobami życia konsekrowanego oraz za troskę o powołania kapłańskie.

Szczególne podziękowania kieruję w kontekście pracy Księdza Biskupa w ramach Konferencji Episkopatu Polski, a zwłaszcza za posługę wiceprzewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, przewodniczącego Komisji Duchowieństwa, przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Dziękuję za pracę w ramach Rady Stałej, a także Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej i Episkopatu. Moją wdzięcznością obejmuję pracę Księdza Biskupa w ramach pełnienia posługi wizytatora apostolskiego wyznaczonych seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych oraz reprezentanta naszej konferencji episkopatu podczas obrad Synodu Biskupów w Rzymie w 1999 roku.

Życzę, aby najbliższy czas obfitował w liczne okazje do wspierania nowego biskupa toruńskiego swoim doświadczeniem, mądrością oraz modlitwą.

Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

NO COMMENTS