Polscy biskupi w Rzymie: pielgrzymka to czas dziękczynienia i zobowiązań

22-10-2016
1728

Narodowa pielgrzymka, jest znakiem wdzięczności i gotowości do podjęcia zobowiązań, wynikających z papieskiej wizyty oraz jubileuszy Chrztu Polski i Miłosierdzia – tak narodową pielgrzymkę komentowali dla KAI polscy biskupi w Rzymie.

– Cała pielgrzymka, a zwłaszcza sobotnia audiencja u Ojca Świętego, to okazja do dziękczynienia za Kościół Powszechny, obecny na wszystkich kontynentach. Pielgrzymujemy bowiem także po to, abyśmy się nie zamknęli w Kościele w Polsce, myśląc jedynie o sobie samych, ale szukali powszechności Kościoła – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył ponadto, że narodowa pielgrzymka przeżywana jako odpowiedź na papieską wizytę Polsce jest motywowana nie tylko sentymentem względem papieża, ale też szacunkiem dla “tego, który pełni trudny urząd jednoczący cały Kościół”. Według metropolity poznańskiego, pielgrzymowanie narodowe prowadzi do zachowania żywotności Kościoła i do duchowego odrodzenia.

Abp Wojciech Polak przypomniał o dziękczynieniu za miłosierdzie, doświadczane dzięki otwarciu wielu bram miłosierdzia w Polskich diecezjach. Prymas Polski podkreślił, że to doświadczenie wzywa do pełnienia uczynków miłosierdzia i wyraził nadzieję, że przełoży się ono na konkretne działania. Przypomniał także o zobowiązaniach wynikających z dziękczynienia za chrzest.

“Ono nas zobowiązuje do życia chrześcijańską tożsamością i dawania świadectwa w świecie. Jest to szansa, byśmy z jubileuszu wychodzili mocniejsi. Jubileusz Chrztu, to też ciągłe wołanie o jedność, również w wymiarze narodowym. Papież Franciszek przypomniał nam na Jasnej Górze i na Wawelu, że to, co nasz naród przeżywał najpiękniejszego – było możliwe dzięki jedności. Obyśmy z tego jubileuszu wychodzili wezwani do pojednania, przebaczenia i jedności.” – mówił metropolita gnieźnieński.

Kard. Stanisław Ryłko, mówiąc o zobowiązaniach wynikających z jubileuszu chrzcielnego, przypomniał pytanie, które Jan Paweł II zadał narodowi francuskiemu, świętującemu tysiąclecie przyjęcia chrztu: “Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”

“Cały Kościół w Polsce i cała Polska powinna zadać sobie to pytanie. To okazja do rachunku sumienia i wdzięczności, także za Światowe Dni Młodzieży, które są darem i zadaniem” – mówił były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Hierarcha porównał życie Kościoła do sztafety, w której batutę przejmują kolejne pokolenia: “Starsze pokolenie przekazuje młodszemu znak wiary. W tym kontekście narodowa pielgrzymka, to także przypomnienie, by coraz bardziej świadomie brać odpowiedzialność za otrzymane dary.”

O Światowych Dniach Młodzieży mówił także metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

“Do Polski i Krakowa zaprosiliśmy papieża, biskupów i młodzież z całego świata. Jesteśmy im wdzięczni za to, że przybyli. Chciałbym, aby młodzież polska usłyszała od rówieśników z innych krajów, co otrzymali w Polsce, co z tego spotkania wynieśli.”

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie nazwał tegoroczne spotkanie młodych w Polsce wielkim gestem pojednania, który dokonał się wbrew podziałom i zagrożeniom współczesnego świata. Wyraził też nadzieję, że zapoczątkuje to odnowę młodzieży w Polsce i na świecie.

“Przyjechaliśmy podziękować Bogu za to, że młodzież w Polsce mówiła wspólnym językiem miłości. I chcemy opowiedzieć o tym papieżowi” – podsumował.

Bp Adam Bałabuch podkreślił, że dziękczynienie i realizacja postanowień, wynikających z tegorocznych obchodów, powinny dokonywać się we wspólnocie kościelnej i narodowej.

“Okazywanie miłosierdzia w wymiarze narodowym i społecznym, jest ważnym wyzwaniem. Wydaje się, że często tego nam brakuje” – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przypomniał, że także nowe życie w Chrystusie, do którego zaprasza jubileusz Chrztu Polski, powinno się dokonywać m.in. na płaszczyźnie wspólnotowej.

abd / KAI Rzym

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/episkopat.pl