Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Utrudniony dostęp do przychodni, odległe terminy wizyt u specjalistów – to problemy wielu polskich pacjentów, zwłaszcza w dobie pandemii. Jest jednak kraj, w którym dwóch na trzech mieszkańców w ogóle nie ma szans na pomoc lekarza. To Jemen. Caritas Polska właśnie otwiera tu swoją misję, aby wspomagać miejscową służbę zdrowia.

Jemen to najbiedniejszy kraj Bliskiego Wschodu i jedno z najbiedniejszych państw świata. Od 2015 r. trwa tutaj wojna domowa o skomplikowanym podłożu polityczno-etnicznym, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. W październiku ubiegłego roku walki toczyły się na 47 liniach frontu. Oprócz działań zbrojnych śmiertelne żniwo zbierają głód oraz brak dostępu do służby zdrowia i infrastruktury (fatalne warunki sanitarne). W ocenie ONZ sytuacja w Jemenie to obecnie najpoważniejszy kryzys humanitarny na świecie.

Pomagamy, bo tak trzeba

Skutki dramatu może złagodzić tylko międzynarodowa pomoc. Od 2018 r. w działania na rzecz Jemeńczyków angażuje się Caritas Polska. Zaczęło się od wsparcia jemeńskich uchodźców w maleńkim, liczącym niespełna pół miliona mieszkańców Dżibuti, a od 2019 r. organizacja wspomaga ośrodki zdrowia w samym Jemenie.

– Remont przychodni w Imranie pod Adenem, przebudowa części pomieszczeń na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej, zapewnienie lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium i opłacenie personelu – wylicza podjęte działania Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

W ubiegłym roku ośrodek w Imranie i pięć innych placówek medycznych w dystrykcie Al-Buraiqa otrzymały, dzięki wsparciu Caritas Polska, środki ochrony osobistej i płyny do dezynfekcji. Zorganizowano też szkolenia dla miejscowej ludności z zasad higieny i przeprowadzono prace hydrauliczne i kanalizacyjne, aby poprawić warunki sanitarne, w tym dostęp do czystej wody. Wszystko to w celu ochrony przed koronawirusem.

Chrześcijańskie miłosierdzie

– Pamiętajmy, że w trzydziestomilionowym Jemenie ponad dwie trzecie ludzi nie ma dostępu do lekarza. To ogromny problem, a naszą misją jest być tam, gdzie potrzeby są największe – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Mieszkańcy przychodzą do kliniki na badania, po lekarstwa i usługi medyczne, które mogą otrzymać tylko tutaj – potwierdza 65-letni Sultan Ali Saleh Hasan, który wrócił do rodzinnego Imranu po zakończeniu walk w tym rejonie. – Jeśli leki są dostępne na miejscu, dostajemy je bezpłatnie. Zanim została otwarta przychodnia, jechaliśmy poza Imran tylko wtedy, kiedy mieliśmy na to pieniądze. W przeciwnym wypadku zostawaliśmy w domach i cierpieliśmy – przyznaje.

– Jezus zwołał apostołów i wysłał ich m.in. po to, aby uzdrawiali chorych. Działalność Caritas Polska w Jemenie stanowi realizację tego powołania, które jest udziałem Kościoła – podkreśla ks. Marcin Iżycki.

Nowe możliwości i więcej pomocy

Pierwsze projekty w Jemenie Caritas Polska realizowała we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz lokalnymi partnerami. Kooperacja z PAH-em trwa nadal, jednak w połowie ubiegłego roku Caritas Polska została zarejestrowana przez jemeńskie Ministerstwo Planowania i Współpracy Międzynarodowej, które nadzoruje działania pomocowe wszystkich organizacji zagranicznych działających na terytorium Jemenu.

– Rejestracja jest pozwoleniem na bezpośrednie prowadzenie działań w Jemenie, bez udziału innych partnerów implementacyjnych – wyjaśnia Tomasz Kania. – To długi i skomplikowany proces, szczególnie dla organizacji chrześcijańskiej, ale warto go przejść, bo rejestracja zwiększa możliwości uzyskania środków na pomoc bezpośrednią w Jemenie – dodaje.

Utrzymać i rozwinąć

Utworzenie pierwszej misji zagranicznej Caritas Polska w Jemenie, który jest jednym z najbardziej wymagających i trudnych miejsc do pracy humanitarnej na świecie, pomoże przedstawicielom organizacji w rozwijaniu projektów pomocowych w tym kraju. W planach na ten rok jest utrzymanie wsparcia dla ośrodka zdrowia w Imranie oraz objęcie nim trzech kolejnych placówek w gubernatorstwie Aden. Potrzebne będą fundusze na prace remontowe, w tym doprowadzenie wody, na wyposażenie (sprzęt i środki medyczne, leki) oraz wynagrodzenia dla personelu.

– Przychodnia w Imranie została wyremontowana, wyposażona i działa dzięki wpłatom polskich darczyńców, którzy nie pozostali obojętni na los opuszczonych w kryzysie Jemeńczyków. Bardzo liczymy na dalszą mobilizację ofiarodawców, bo widzimy jakie owoce przynosi ten wspólny wysiłek i jak ważna jest ta pomoc dla mieszkańców Jemenu. Dzięki niej dostęp do usług medycznych, takich jak porady, podstawowe zabiegi czy szczepienia, będzie miało ponad 34 tys. osób – ocenia ks. Marcin Iżycki. I dodaje, że każdy z nas może mieć wkład w złagodzenie skutków największego kryzysu humanitarnego na świecie.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/Jemen
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN
  • Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).