Poznań: modlitwa za koptyjskich męczenników

16-02-2017
2240
small flame in front of religious icon

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Męczennicy są najbardziej wiarygodnymi i przekonującymi świadkami wiary. Oni oddawali i wciąż oddają swoje własne życie za Chrystusa” – powiedział abp Stanisław Gądecki 15 lutego podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu, w drugą rocznicę śmierci 21 męczenników koptyjskich, zamordowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego na libijskiej plaży w okolicach Trypolisu.

>>Pełna treść homilii

W Mszy św. uczestniczyli m.in. bp Anba Damian, biskup generalny Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech, o. Girgise El Moharaky, duszpasterz wspólnoty koptyjskiej w Polsce, a także członkowie wspólnoty koptyjskiej mieszkający w Polsce, przybyli na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Katolicy, prawosławni, wierni starożytnych Kościołów orientalnych: Koptowie, Syryjczycy, Ormianie, Etiopczycy, protestanci i inni chrześcijanie urzeczywistniają słowa Jezusa: „Ze względu na moje imię podniosą na was ręce i będą was prześladować (…). Będziecie znienawidzeni przez wszystkich ze względu na moje imię, ale włos wam z głowy nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze dusze” (por. Łk 21,12-19)” – zaznaczył w homilii metropolita poznański.

Przewodniczący KEP przypomniał, że grupa 21 zamordowanych Koptów została kanonizowana przez patriarchę Tawadrosa II. Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego wprowadził ich imiona i nazwiska do koptyjskiego „Synaxarium”, co jest procedurą analogiczną do kanonizacji w Kościele katolickim.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na reakcje świata muzułmańskiego na zbrodnię dokonaną na chrześcijańskich Egipcjanach. Metropolita poznański zauważył, że jeden z czołowych ośrodków myśli islamskiej uniwersytet Al-Azhar z Kairu potępił zabójstwo Koptów, podkreślając, że „taki barbarzyński czyn nie ma nic wspólnego z żadną religią ani wartościami ludzkimi”.

„Należy z zadowoleniem przyjąć wypowiedzi tych uczonych muzułmańskich, którzy potępili ostatnią serię zabójstw. Niezwykle ważne jest to, by wykształceni muzułmanie i ludzie dobrej woli spośród wyznawców islamu wypowiadali się otwarcie w obronie wolności wyznania i religii” – podkreślił abp Gądecki.

W homilii przywołał też słowa jednego z Koptów, który w wywiadzie przeprowadzonym z nim po męczeńskiej śmierci swoich ziomków zaznaczył, że 15 lutego, kiedy dżihadyści zamordowali 21 Egipcjan, Kościół koptyjski wspomina św. Pawła, któremu ścięto głowę w taki sam sposób.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na przesłanie zawarte w wypowiedzi Kopta, który podkreślił, że oni wierzą, że ta śmierć nie idzie na marne. „To jest silne przesłanie dla każdego z nas. To jest także przesłanie dla ludzi, którzy łatwo zmieniają wiarę, którzy zastanawiają się, dlaczego ci Koptowie nie przeszli na islam i nie uratowali życia” – metropolita poznański przytaczał słowa Kopta.

Przewodniczący KEP zwrócił też uwagę na wypowiedź abp. Justina Welby’a, zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, który przemawiając w Instytucie Katolickim w Paryżu, powiedział, że nadszedł już czas, „aby przestać twierdzić, że Państwo Islamskie nie ma nic wspólnego z islamem”, a liderzy religijni muszą wziąć odpowiedzialność za działania ekstremistów, którzy wyznają ich wiarę.

Podczas Mszy św. modlono się o dar wytrwałości w wierze i odwagę w dawaniu świadectwa przynależności do Chrystusa dla prześladowanych chrześcijan.

Na zakończenie Eucharystii bp Anba Damian podziękował za zaproszenie go do Polski oraz za pamięć o Koptach i za modlitwę w intencji prześladowanych chrześcijan w Egipcie. „Jestem wzruszony, że udało mi się przyjechać do Polski, kraju, który dał światu wielkiego Jana Pawła II. Nie tylko wy, Polacy jesteście z niego dumni, ale, my Koptowie też” – zaznaczył biskup generalny Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech.

Zwracając uwagę na obraz św. Józefa widoczny w prezbiterium kościoła, podkreślił, że Egipcjanie czują ścisły związek ze Świętą Rodziną. „Była Ona przecież przez nas goszczona przez 3,5 roku na naszej egipskiej ziemi” – przypomniał koptyjski gość.

Poprosił też o modlitwę za Koptów. „Walczymy o przetrwanie. Wiemy, że dla nas jedynym ratunkiem jest krzyż. Krzyż jest naszą siłą, naszą tożsamością, naszym życiem” – powiedział bp Damian.

Ofiarował też abp. Gądeckiemu krzyż, który zawsze w ręce trzyma biskup koptyjski.

Przed Mszą św., która była centralnym wydarzeniem obchodów drugiej rocznicy męczeńskiej śmierci 21 egipskich Koptów, w Biurze Regionalnym Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy u. Szewskiej 18 w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem zaproszonych gości.

Bp Damian podziękował za możliwość przyjazdu do Polski oraz za pielęgnowanie pamięci o koptyjskich męczennikach. „Widzę, że ta pamięć jest żywa w waszym kraju. Kościół w Polsce jest jedynym, który zaprosił nas do siebie, by tym samym zwrócić uwagę na sytuację naszych sióstr i braci w Egipcie i upamiętnić naszych męczenników” – powiedział biskup generalny Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego w Niemczech. Dodał, że nie ma innego Kościoła, który wydałby tulu męczenników, co Kościół koptyjski.

Przypomniał, że na polecenie prezydenta as-Sisi w Egipcie budowany jest kościół, który otrzyma ich wezwanie, mimo protestów salafitów. „To byli bardzo ubodzy mężczyźni, którzy przyjechali do Libii w poszukiwaniu pracy, mieli żony i dzieci. Przez 40 dni, kiedy dżihadyści ich przetrzymywali, próbowali ich przekupić na zmianę torturami, ale i dobrami materialnymi, ale żaden z nich nie wyparł się Jezusa. Chwalili Boga do ostatniego tchu” – powiedział bp Damian.

Zaznaczył, że chociaż Polacy nie są ortodoksyjni, „nie jesteście Koptami, to czuję z wami, chrześcijańską duchową więź. Potrzebujemy siebie nawzajem. Jestem głęboko przekonany, że jest między nami więź jedności i braterstwa i tylko dzięki temu możemy przetrwać” – stwierdził.

Podkreślał, że Koptowie nie czują się pewnie w Egipcie, choć obecny rząd i prezydent starają się, by nie byli obywatelami drugiej kategorii. „Przemoc muzułmanów wobec nas, Koptów jest większa niż wcześniej. Problem tkwi w edukacji religijnej muzułmanów, która ma bardzo duże znaczenie” – zaznaczył bp Damian.

O. Girgis El Moharaky, który na co dzień mieszka w Niemczech, a od 2003 r. sprawuje opiekę duszpasterską nad Koptami mieszkającymi w Polsce, podkreślił, że Kościół koptyjski zbudowany jest na męczennikach, których czci w specjalnym kalendarzu koptyjskim, rozpoczynającym się 11 września. „Jesteśmy szczęśliwi, bo jesteśmy potomkami męczenników. Każdy egipski chrześcijanin musi liczyć się z tym, że może zginąć śmiercią męczeńską, wolimy jednak modlić się i zginąć, niż wyprzeć się swojej wiary” – stwierdził duszpasterz koptyjskiej wspólnoty w Polsce.

„Sytuacja Koptów w Egipcie, mimo dążenia prezydenta as-Sisi do zagwarantowania równości wszystkich obywateli egipskich, jest trudna. Napięcia w społeczeństwie są bardzo duże. Ataki na kościoły czy klasztory koptyjskie są bardzo częste” – powiedział w rozmowie z KAI Tomasz Zawał ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zaznaczył, że Koptowie są celem nie tylko religijnym, ale i ekonomicznym, ponieważ są bardzo zaradni życiowo.

„Koptowie potrafią z pustyni uczynić oazy, prowadzą świetnie działające klasztory, przy których jest nowoczesna infrastruktura” – podkreślił Zawał.

W Polsce wspólnota Koptów liczy ok. 400−600 osób. Mieszkają w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, w Poznaniu i we Wrocławiu. Trudno dokładnie określić ich liczbę, choć w samej Warszawie na pewno mieszka 19 rodzin i kilkanaście osób stanu wolnego.

O. Girgis raz w miesiącu w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie odprawia dla nich Mszę św. Duszpasterz koptyjski prowadzi też biuro parafialne, udziela chrztów i sakramentu małżeństwa, prowadzi katechezy.

W grudniu 2014 i styczniu 2015 dżihadyści porwali w Libii 21 Koptów egipskich, którzy przybyli do tego kraju w poszukiwaniu pracy. Terroryści przetrzymywali ich przez 40 dni. Zażądali od mężczyzn, by przeszli na islam. Ponieważ odmówili, zostali zamordowani na plaży w pobliżu Trypolisu. Wideo z egzekucji terroryści umieścili w Internecie.

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 14 mln wyznawców tego Kościoła (z tego 12 mln w Egipcie). Siedziba patriarchaty Koptów, Tawadrosa II, mieści się w Kairze.

KAI