Abp Stanisław Gądecki utworzył 1 października nową parafię pw. św. Jana XXIII w Komornikach k/Poznania. To pierwsza w archidiecezji poznańskiej parafia świętego papieża, inicjatora Soboru Watykańskiego II.

Wspólnota parafialna liczy ok. trzech tysięcy wiernych i ma już teren pod budowę kościoła. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęcił krzyż, tymczasową kaplicę i teren pod budowę świątyni.

Jak mówi KAI pierwszy proboszcz nowej parafii, wszystko trzeba zaczynać od początku. – Do parafii należą wierni ze wschodniej części Komornik i z Wir, wśród nich mieszkańcy nowo powstających domów – mówi ks. Tomasz Ren. Proboszcz zaznacza, że architekt już pracuje nad projektem kościoła i budynku parafialnego. W przyszłości w podpoznańskiej parafii może mieszkać nawet osiem tysięcy wiernych.

„Pierwszym zadaniem księdza proboszcza i całej wspólnoty jest pełne zorganizowanie życia parafialnego z całym bogactwem jego form. W dziedzinie inwestycji pilną sprawą jest budowa kościoła i zaplecza koniecznego do normalnego funkcjonowania parafii. Nowej parafii życzę, by pomyślnie się rozwijała pod opieką jej patrona, św. Jana XXIII” – napisał w dekrecie erygującym parafię abp Stanisław Gądecki.

Święto patronalne kościoła przypadnie 11 października, we wspomnienie liturgiczne św. Jana XXIII. Parafia pw. św. Jana XXIII w Komornikach to 412. wspólnota parafialna w archidiecezji poznańskiej.

fot. br Robert Binkowski
fot. br Robert Binkowski

Św. Jan XXIII, Angelo Giuseppe Roncalli, żył w latach 1881-1963. Został wybrany papieżem w 1958 r. Charakteryzowała go niezwykła dobroć i pogoda ducha. Przeszedł do historii jako inicjator Soboru Watykańskiego II. Papież Franciszek kanonizował św. Jana XXIII razem ze św. Janem Pawłem II w 2014 r.

KAI / ms / Poznań

NO COMMENTS