Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obchody jubileuszowe odbyły się w dniach 22-24 czerwca pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Przewodniczył im legat papieski kard. Dominik Duka, arcybiskup Pragi i Prymas Czech. Kulminacyjnym momentem trzydniowych obchodów była Eucharystia 23 czerwca na placu przed katedrą poznańską, podczas której odczytano przesłanie papieża Franciszka. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu biskupów, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak i abp Marek Jędraszewski.

„Biskup Jordan bardzo się natrudził, ciesząc się niezwykłą przychylnością księcia Mieszka I, aby naród powierzony jego pasterskiej trosce z pogańskich obrządków do wiary chrześcijańskiej doprowadzić. Słuszną jest więc rzeczą, by był on wspominany przez tamtejszy Kościół lokalny” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników jubileuszu, w którym dołączył swoje apostolskie błogosławieństwo.

Obchody rozpoczęły się 22 czerwca w poznańskiej farze. Mszy św. inaugurującej uroczystości i upamiętniającej 50. rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. „Jeśli bowiem przybycie pierwszego biskupa wiązało się niewątpliwie z rozpoczęciem dzieła ewangelizacji tych piastowskich ziem, to – jak przypomniał nam kiedyś na Jasnej Górze św. Jan Paweł II – wraz z Chrystusem przybyła do Ojczyzny naszej od razu Matka Jego. Przybyła i była obecna wraz ze swym Synem, jak mówią nam o tym liczne świadectwa pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce, a w szczególności pieśń Bogurodzica” – podkreślił w homilii prymas Polski.

Eucharystii w dniu 23 czerwca, na placu przed katedr a poznańską, przewodniczył kard. Dominik Duka, arcybiskup Pragi i Prymas Czech. W homilii kard. Duka nazwał wielkim zadaniem dla Kościoła w XXI wieku zwrócenie sakramentom ich miejsca nie tylko w życiu jednostki, parafii czy diecezji, ale w ramach całej kultury i cywilizacji. „Nazywamy ją chrześcijańską, czy zachodnią, ale wiemy, że współczesny kryzys jest przede wszystkim kryzysem fundamentów naszej kultury i cywilizacji, która jest w istocie uniwersalna” – zauważył prymas Czech.

W niedzielę 24 czerwca na Ostrowie Tumskim odbył się Ogólnopolski Festyn Rodzinny, organizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań, pod hasłem „Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem”. Rodzinne świętowanie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. W homilii przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „nowe zaangażowanie misyjne jest w stanie odnowić Kościół, wzmocnić naszą wiarę i tożsamość chrześcijańską, dać chrześcijańskiemu życiu nowy entuzjazm, ponieważ wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”.

Biskupstwo poznańskie powstało w 968 r. i do roku 1000 obejmowało całe państwo polskie. Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W latach 1821-1946 w Poznaniu znajdowała się rezydencja prymasów Polski.

BP KEP