Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chcemy świadczyć o wierności chrześcijańskiemu dziedzictwu, które jest stale aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Chcemy przypominać o uniwersalnych wartościach, zwłaszcza zaś o solidarności, która powinna być zasadą w naszych wzajemnych relacjach  – powiedział prezydent RP Andrzej Duda 15 września w przemówieniu wygłoszonym do przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy. Zebrali się oni w Poznaniu pod hasłem „Duch solidarności w Europie” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 1050-lecia pierwszego biskupstwa.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent RP podkreślił, że w dziejach Polski Kościół odgrywał zawsze rolę wyjątkową, a jego misja nabierała szczególnego znaczenia w czasach niewoli, zaborów i okupacji. „Autorytet biskupów i kapłanów oraz szacunek, którym są powszechnie otaczani w naszym społeczeństwie, mają swoje źródło w pamięci dziejowej i głębokim poczuciu wspólnoty, łączącej Kościół z narodem” – powiedział.

Podkreślił, że Polacy są dumni z przynależności do świata chrześcijańskiego. “Jesteśmy dumni  z tego, że od dziesięciu i pół wieku współtworzymy cywilizację zachodnią, opartą  na wspólnych, uniwersalnych wartościach” – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że dla niego samego wiara jest inspiracją do „prowadzenia działalności publicznej – służby na rzecz dobra wspólnego”.

>>Pełny tekst przemówienia

Prezydent, nawiązując do tematu obrad CCEE „Duch solidarności w Europie”, przywołał przykłady solidarności w Polsce i Europie. Przypomniał m.in. zaangażowanie osób duchownych, zakonników i sióstr zakonnych w działania na rzecz niepodległości, prześladowania podczas zaborów, a potem podczas II wojny światowej oraz w czasach komunizmu. „Także w epokach wolności hierarchowie i kler wspierali władze suwerennego państwa polskiego w budowaniu silnej i sprawiedliwej Ojczyzny” – podkreślił. Mówił też o  przywiązaniu i solidarności między polskim narodem i Kościołem.

W dalszej części przemówienia podziękował za liczne gesty solidarności ze strony wspólnot i organizacji chrześcijańskich z innych krajów europejskich w czasach komunizmu. Podkreślił, że były one dla Polaków „ważną duchową  i materialną pomocą w oporze wobec totalitaryzmu i pokojowej walce o wyzwolenie”. „Chcę  w tym miejscu podziękować Kościołom zachodnim, które nas wówczas wspierały. Był to wspaniały przykład solidarności chrześcijan ponad granicami państw i ustrojów” – powiedział.

Przypomniał też wskazania św. Jana Pawła II,  „by kształtować rzeczywistość społeczną i gospodarczą, która jest sprawiedliwa i służy dobru człowieka, łącząc wolność z międzyludzką solidarnością”. „Polska stanowi dowód na to, że tradycja  i modernizacja nie muszą się wykluczać. Intensywny rozwój i wzrost gospodarczy nie wiążą się w naszym kraju z koniecznością radykalnej sekularyzacji i laicyzacji. Dla nas, Polaków, chrześcijańskie korzenie i całe dziedzictwo wieków nie są hamulcem i przeszkodą  w staraniach o dobrobyt i pomyślność. Przeciwnie: stanowią źródło narodowej tożsamości  i niewyczerpaną inspirację do tworzenia nowej, wolnej Polski” – powiedział.

“Nasze polskie doświadczenie uczy, że budując nowoczesne państwo, wypracowując coraz lepsze warunki życia, warto czerpać z dorobku katolickiej nauki społecznej” – dodał. Przypominając słowa Papieża-Polaka o tym, że doświadczenie dziejowe polskiego narodu, “jego bogactwo duchowe i kulturowe” mogą przyczynić się do ogólnego dobra, a zwłaszcza  do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie. “Chcemy – właśnie w imię solidarności – dzielić się naszym doświadczeniem z innymi narodami Europy. Chcemy świadczyć o wierności chrześcijańskiemu dziedzictwu, które jest stale aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnego państwa  i społeczeństwa” – powiedział.

BP KEP

Prezydent RP Andrzej Duda - gościem Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Poznań, 15.09.2018

NO COMMENTS