Od 20 do 23 października będzie trwała Dziękczynna Pielgrzymka Narodowa Polaków do Rzymu. To dziękczynienie za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski.

– Potrzebne jest, by podziękować Panu Bogu i Stolicy Apostolskiej za to wszystko, co się dokonało w ostatnim czasie w Polsce i co przyniosło Polakom tak wiele radości – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w pielgrzymce.

Według wstępnych szacunków w Dziękczynnej Pielgrzymce Narodowej Polaków do Rzymu weźmie udział około 50 biskupów, 260 księży i kilka tysięcy wiernych. Ramowy program pielgrzymki, wspólny dla wszystkich pielgrzymów, obejmuje Msze święte w czterech rzymskich bazylikach, audiencję z Ojcem Świętym i wspólną modlitwę Anioł Pański.

W czwartek, 20 października, o godz. 17.00 w Bazylice Santa Maria Maggiore Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Następnego dnia o godz. 17.00 w Bazylice św. Jana na Lateranie głównym celebransem będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. W  dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października o godz. 15.45 Polacy spotkają się zaś w Bazylice św. Pawła za Murami, gdzie Eucharystii przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. Tego dnia o godz. 10.00 przewidziana jest również specjalna audiencja z Ojcem Świętym. W niedzielę, 23 października, w ostatnim dniu pielgrzymki, pielgrzymi przybywający do Rzymu ze wszystkich polskich diecezji wezmą udział w modlitwie Anioł Pański o godz. 12.00 oraz we Mszy św. sprawowanej o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra przez kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Pielgrzymka wpisuje się w program obchodzonego w tym roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Program Pielgrzymki Narodowej do Rzymu
(20-23 października 2016 r.)

20.10.2016, godz. 17.00, Msza święta w Bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego

21.10.2016, godz. 17.00, Msza święta w Bazylice św. Jana na Lateranie, pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka

22.10.2016, godz. 10.00, audiencja z Ojcem Świętym Franciszkiem

22.10.2016., godz. 15.45, Msza święta w Bazylice św. Pawła za Murami, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego

23.10.2016., godz. 12.00, Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem

23.10.2016., godz. 16.00, Msza święta w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego.

***

Jak podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki potrzebne jest, by podziękować Panu Bogu i Stolicy Apostolskiej za to wszystko, co się dokonało w ostatnim czasie w Polsce i co przyniosło Polakom tak wiele radości.

 

Relacje z Pielgrzymki Narodowej do Rzymu
w serwisach Episkopatu

Zachęcamy do bezpłatnego pobierania zdjęć z Pielgrzymki Narodowej z serwisu Flickr Konferencji Episkopatu Polski: https://www.flickr.com/photos/episkopatnews/. Prosimy tylko o podanie źródła: Fot. Mazur/Episkopat.pl.

Relacje z pielgrzymki można też śledzić za pośrednictwem kanału  @EpiskopatNews na Twitterze oraz na profilu Konferencji Episkopatu Polski na Facebooku. Korzystając z Twittera, zachęcamy do używania hasztagu:  #PielgrzymkaNarodowa.

Na stronie www.episkopat.pl i w kanale Episkopatu na www.soundcloud.com w czasie Pielgrzymki będą pojawiały się nagrania audio z wypowiedziami biskupów i pielgrzymów.

Depesze z Pielgrzymki Narodowej będą publikowane również w serwisie KAI.

Zobacz też:
Narodowa Pielgrzymka do Rzymu coraz bliżej

NO COMMENTS