(Polski) Prostyń: Jedyne w Polsce Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej

0
3798

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sanktuarium w Prostyni jest jedynym w Polsce Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej, jak wynika z kwerendy przeprowadzonej we wszystkich diecezjach w Polsce. W tym roku uroczystości odpustowe połączone są z nałożeniem ozdób pobłogosławionych przez papieża Franciszka w postaci korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej przez Prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. Uroczystość ma miejsce na zakończenie oktawy z okazji 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny jest jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce. Liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski. Przedstawia ona Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma ciało ukrzyżowanego Syna, a nad krzyżem znajduje się symbol Ducha Świętego – gołębica.

Od momentu objawień św. Anny do Prostyni zaczęli napływać pielgrzymi. Pośród nich była również królowa Bona Sforza. Wierni zaczęli doznawać cudownych uzdrowień. W archiwum parafialnym znajduje się Księga cudów, która podaje ponad sto przypadków uzdrowień i łask w pierwszych ośmiu latach po objawieniach św. Anny. Do Prostyni przybywają pielgrzymi z całej Polski, którzy dają świadectwo otrzymanych łask.

Sanktuarium w Prostyni jest związane z trzema papieżami. Św. Jan Paweł II w 2004 r. podarował sanktuarium kielich mszalny, który otrzymał z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej.

Prostyń związana jest również z Prymasem Tysiąclecia. Rodzice kard. Stefana Wyszyńskiego zawarli związek małżeński w prostyńskim kościele, gdzie jego ojciec był organistą. Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej został wzniesiony według przedwojennego projektu Świątyni Opatrzności Bożej prof. Bohdana Pniewskiego.

Udział w uroczystościach w Prostyni zapowiedzieli m.in. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, Bp Piotr Sawczuk z Siedlec, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, który wygłosi kazanie.

BP KEP

 

 

NO COMMENTS