(Polski) Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości – 27 kwietnia 2020 spotkanie i czuwanie online z Jasnej Góry

0
384

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Życie Stefana Wyszyńskiego w sposób heroiczny, a więc przekraczający naturalne dyspozycje, otwartego na działanie nadprzyrodzonej łaski bożej – było realizacją cnót wiary, nadziei i miłości w konkretnych wydarzeniach. Uznanie i zatwierdzenie tego przez Papieża Franciszka, otworzyło perspektywę ogłoszenia błogosławionym Prymasa Tysiąclecia. Nie tylko ze względu na niego samego, co przede wszystkim dla dobra wspólnoty Kościoła i Narodu, którym służył.

Kiedy odebrano mu osobistą wolność, pozbawiono możliwości spełniania powierzonych sobie zadań – przez wiarę nadzieję i miłość wyznawał: „wielkie rzeczy, uczynił Wszechmogący” Bóg przez Matkę Najświętszą. Współpracując z Bogiem, w  swoistej szkole Maryi, wydoskonaliła się jego wiara, której istotą stało się bezwarunkowe zawierzenie Bożej Opatrzności. Rozpalona na nowo nadzieja dała impuls do myślenia o przyszłości.  A poddane świętej zależności spojrzenie na miłość, w jej perspektywie pozwoliło odkryć w niewoli narzędzie prawdziwej wolności.

Wszystko to zrealizowało się w konkretnych działaniach Prymasa: Jego Osobistym oddaniu Matce Bożej; zamyśle odnowienia Ślubów Królewskich; programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski, którego kulminacją  miał być Akt Oddania Polski Matce Bożej w niewolę miłości.

Te wszystkie dzieła dojrzewały w sercu Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego w ukryciu i samotności, właśnie podczas uwięzienia. W coraz głębiej przeżywanej przez niego wtedy bliskości Maryi, w której odnalazł najpewniejszą drogę bezpiecznego dojścia do wyznaczonego sobie celu.

To swoiste Prymasowskie ABC oddania Matce Bożej, w wierze nadziei i miłości może stanowić umocnienie dla nas w obecnej sytuacji, pozornie bez wyjścia, a samego Prymasa czynić najlepszym na te czasy Patronem.

O tej właśnie drodze, konkretnych wydarzeń z życia przyszłego błogosławionego – rozmawiać będziemy z Ewą Czaczkowska, autorką Biografii przyszłego błogosławionego kardynała Stefana, a także ukazującej się właśnie teraz książki  „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”

Zapraszają
Małgorzata Bartas-Witan i o. Mariusz Tabulski OSPPE


 

27 kwietnia 2020, godz. 19.30  

w cyklu

Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości
ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość
Patron naszego „uwięzienia”

 Spotkanie z Ewą Czaczkowską (online)
autorką książki: “Prymas Wyszyński. Wiara nadzieja miłość”
(online Yutube jasnagora.pl)

21.00 – Apel Jasnogórski

21.30 – 24.00 – Czuwanie w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia będziemy błagać Boga o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

24.00 – Msza św.

Zobacz: http://jim.jasnagora.pl

 

Mariusz Tabulski
Jasnogórski Instytut Maryjny

NO COMMENTS