(Polski) Prymas Polski: potrzeba odpowiedzialności i szukania dróg porozumienia

20-12-2016
1406

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O odpowiedzialność i merytoryczną dyskusję apeluje do polityków Prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak mówi: „wszystkie strony konfliktu, który od kilku dni obserwujemy, powinny mieć świadomość, że emocje, które wzbudzają, nie służą narodowej zgodzie i jeszcze bardziej pogłębiają istniejące już podziały”.

Metropolita gnieźnieński przyznaje, że z wielkim niepokojem obserwuje trwający konflikt polityczny. Nie służy on – jak stwierdza – dobru naszej Ojczyzny. Bolesne jest również to, że z sejmowych ław i korytarzy spór ten przeniósł się na ulicę, angażując i skłócając zwykłych obywateli, nierzadko rodziny i ludzi sobie bliskich. Potrzeba – dodaje Prymas – „zapanowania nad emocjami i merytorycznej dyskusji”.

„Politycy zarówno jednej, jak i drugiej strony powinni mieć świadomość, że emocje i podziały rozbudzane w społeczeństwie są czymś, z czym przyjdzie nam się mierzyć przez lata i z całą pewnością nie przyczynią się do budowania trwałego dobra Polski. Naród podzielony to naród słaby. Dlatego warto, by zarówno rządzący, jak i politycy opozycji wzięli sobie do serca słowa kardynała Wyszyńskiego, który mówił, że największą mądrością jest umieć jednoczyć a nie rozbijać” – podkreśla abp Polak.

Szukanie dróg porozumienia i dialog – wskazuje dalej arcybiskup gnieźnieński – jest dziś nie tylko palącą potrzebą, ale obowiązkiem wszystkich tych, którym na sercu leży dobro wspólne i przyszłość Polski, opartej na demokratycznych i praworządnych zasadach.

„Papież Franciszek mówił na Jasnej Górze, że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil dzięki jedności. Tej jedności i zgody dziś w Polsce bardzo brakuje. Zachęcam, by zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się czasem nie tylko wyciszenia i uspokojenia emocji, ale także sposobnością do przemyślenia własnych postaw i działań. Czemu one służą? Czy na pewno dobru wspólnemu, którego roztropne budowanie jest celem polityki i obowiązkiem wszystkich w nią zaangażowanych?” – przypomina Prymas Polski.

KAI

Fot. ilustracyjne: Mazur/Episkopat.pl