– Człowiek, który liczy, że podczas modlitwy schowa się w kącie własnego szczęścia, jest w gruncie rzeczy zadufany w sobie – mówił w homilii prymas Polski, który przewodniczył dziś mszy św. w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja.

Msza  święta pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka

W liturgii koncelebrowanej przez abp. Wojciecha Polaka, bp. Krzysztofa Wętkowskiego i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej, wzięła udział ok. 100-osobowa grupa gnieźnieńskich pielgrzymów, uczestnicząca w narodowej pielgrzymce Polaków w Rzymie.

Eucharystia sprawowana była w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, nazywanej Sanktuarium Nowych Męczenników. Decyzją Jana Pawła II, w tej świątyni przechowywane są relikwie męczenników XX wieku – katolików i przedstawicieli innych nurtów chrześcijańskich.

Do pamięci o współczesnych męczennikach nawiązał w dzisiejszej homilii abp Wojciech Polak. „Otoczeni jesteśmy ludźmi, którzy oddali swoje życie z Chrystusa. Prawda o męczennikach przemawia z tego miejsca w szczególny sposób. Począwszy od św. Bartłomieja, poprzez św. Wojciecha, aż po współczesnych męczenników. Kościół rodzi się na krwi męczenników, a Rzym w szczególny sposób to potwierdza” – mówił Prymas.

Nawiązując do postaci czczonego w tym miejscu patronie Polski, Metropolita Gnieźnieński przypomniał, że to właśnie z tej świątyni sprowadzono do ojczyzny relikwie świętego po kradzieży gnieźnieńskiego relikwiarza w 1923 r.

Abp Polak zachęcał do przeżywania osobistej modlitwy jako oczyszczenia serca poprzez spotkanie z Bogiem. Jako przykład takiej postawy podał inicjatywę październikowej modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei” i zachęcił do jej kontynuowania.

„Przez modlitwę wzywani jesteśmy do towarzyszenia i okazywania im bliskości. Dlatego ta właśnie modlitwa, która wyrywa nas z prywatnego własnego szczęścia i prowadzi w serca tych, którzy potrzebują pomocy, niech dziś tutaj szczególnie płynie” – apelował. Z uznaniem mówił też o modlitwie i wsparciu, jakie ofiaruje uchodźcom wspólnota Sant’ Egidio, która opiekuje się bazyliką św. Bartłomieja.

Na zakończenie Mszy św., przedstawiciel tej wspólnoty, Massimiliano Signifredi, przekazał polskim pielgrzymom pozdrowienia i podziękowania za modlitwę w świątyni, która pierwotnie nosiła wezwanie św. Wojciecha.

abd/ KAI Rzym

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/episkopat.pl