Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki patronuje kampanii „Rzuć palenie”. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy – alarmuje fundacja „Promocja Zdrowia”.

Stolica Apostolska przypomniała niedawno, że „żaden zysk nie może być legalny, jeśli zagraża życiu osób”. Papież Franciszek podjął decyzję o zakazie sprzedaży papierosów w Watykanie od 2018 roku. Tym samym Watykan jest pierwszym państwem w Europie zakazującym handlu papierosami. Polscy biskupi podczas 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w październiku 2017 r. wyrazili poparcie dla apelu i pracy fundacji „Promocja Zdrowia”, która prowadzi kampanię „Rzuć plenie”.

W jej ramach przygotowała m.in. specjalny apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Obchodzony był on w tym roku 16 listopada, jednak zawarte w nim przesłanie aktualne jest cały rok. Przypominamy tekst apelu:

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.

Nasza akcja „Rzuć palenie razem z nami”, odbywająca się pod patronatem honorowym Przewodniczącego Księdza Kardynała Józefa Glempa oraz przy wsparciu Świętego Jana Pawła II, odegrała znaczącą rolę w edukacji zdrowotnej Polaków. Fundacja była również jednym z głównych inicjatorów pionierskiej ustawy przeciwtytoniowej, uchwalonej przez Sejm w 1995 roku, powołującej do życia narodowy program walki z chorobami tytoniowymi i wprowadzającej między innymi ograniczenie reklamy oraz promocji papierosów, szczególnie wśród dzieci. Ustawa również zobowiązywała służbę zdrowia do bezpłatnego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.

Dzięki tym działaniom w Polsce dokonał się niezwykły postęp. Miliony Polaków rzuciło palenie. Liczba ekspalaczy zaczyna przekraczać liczbę aktualnych palaczy. Sprzedaż papierosów spadła z ponad 100 mld papierosów w 1990 roku do ok. 40 mld w 2016 roku. Doprowadziło to do fantastycznej poprawy zdrowia, np. współczynniki umieralności u mężczyzn w średnim wieku spadły z 60/100 000 w 1990 roku do 20/100 000 w 2016 roku. Umieralność z powodu raka płuca spadła o 2/3, a Polska stała się liderem walki z rakiem płuca na świecie.

(Do apelu załączamy >>diagram, który dokumentuje trendy czasowe sprzedaży papierosów, częstości palenia oraz umieralności z powodu raka płuca u kobiet i mężczyzn w Polsce i porównuje je z Wielką Brytanią).

Obecnie wchodzimy w ostatnią fazę walki z chorobami odtytoniowymi. Musimy w niej jeszcze bardziej przyspieszyć działania prozdrowotne. Mimo ogromnego postępu w ostatnim ćwierćwieczu, w Polsce nadal pali ok. 5 milionów mężczyzn oraz ok. 3 milionów kobiet. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy. Ponad 60% palaczy deklaruje, że rzucenie palenia jest dla nich najważniejszym postanowieniem na najbliższe miesiące. Z naszych badań wynika[1], że w 2016 roku ponad 30%, czyli 2,5 mln aktualnych palaczy, podejmowało próbę zerwania z nałogiem. Aby pomóc im odnieść sukces w walce o zdrowie należy stworzyć dla nich jak najlepsze warunki do zaprzestania palenia.

Fundacja „Promocja Zdrowia” kontynuuje wieloletnią tradycję współpracy z Kościołem Katolickim dla lepszego zdrowia Polaków. W naszych działaniach prozdrowotnych jesteśmy zmobilizowani i zaszczyceni poparciem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował nas, że w dniu 15 października 2017 r. podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi jednogłośnie wyrazili poparcie dla naszego apelu i dla naszej pracy. W ostatnich dniach również Stolica Apostolska przypomniała, że „żaden zysk nie może być legalny, jeśli zagraża życiu osób”, a Papież Franciszek podjął decyzję o zakazie sprzedaży papierosów w Watykanie od 2018 roku. Watykan jest pierwszym państwem w Europie zakazującym handlu papierosami.

Papież Franciszek pokazał jaka jest rola Państwa w walce z rakotwórczym, uzależniającym, niszczącym zdrowie produktem jakim są papierosy. Mimo znaczącego postępu jaki miał w tym zakresie miejsce w Polsce w ostatnich latach – należy wspomnieć między innymi o wprowadzeniu na początku bieżącego roku ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów – pozostaje wiele do zrobienia. W Polsce nadal brak pełnego zakazu palenia w miejscach publicznych, a bierne palenie co roku zabija tysiące osób. Dopuszczone do sprzedaży pozostają również papierosy mentolowe oraz tzw. „slimy”. Badania wskazują, że są one szczególnie atrakcyjne dla dzieci, a palacze błędnie postrzegają je jako mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy.

Apelujemy o to, żeby te i inne działania stały się priorytetem dla polskiego rządu. W ten sposób przyczyni się on do uratowania co roku tysięcy Polaków od przedwczesnej śmierci.

Liczymy, że w okresie przedświątecznym i na początku 2018 roku setki tysięcy Polaków podejmą skuteczną próbę rzucenia palenia. Polska znów powinna być liderem walki z chorobami odtytoniowymi i dążyć do stania się krajem wolnym od dymu tytoniowego.

Witold Zatoński
Fundacja „Promocja Zdrowia”

[1] ITC (International Tobacco Control) międzynarodowe badanie Rządu Kanadyjskiego i Unii Europejskiej, w którym uczestniczy Fundacja „Promocja Zdrowia”.

>>pobierz: DIAGRAM

 

Zdjęcie ilustracyjne: www.pixabay.com