(Polski) Przewodniczący Episkopatu na śniadaniu wielkanocnym z ubogimi

21-04-2019
0
1191

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Stanisław Gądecki w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 21 kwietnia zasiadł do wspólnego stołu z ponad 250 osobami ubogimi, bezdomnymi i samotnymi. Śniadanie wielkanocne w salce parafialnej przy kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu po raz ósmy zorganizowała poznańska Caritas.

Przewodniczący KEP poświęcił pokarmy przygotowane na stół wielkanocny, złożył zgromadzonym świąteczne życzenia i zasiadł z nimi do stołu.

– Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem, jakie nadaje sens wierze chrześcijańskiej. Ono stoi w jej centrum – powiedział metropolita poznański. Podkreślił, że warto uzmysłowić sobie ten fakt i starać się nim żyć.

Uroczyste śniadanie poprzedziła Msza św. w kaplicy klasztoru sióstr elżbietanek, które na co dzień we współpracy z Caritas prowadzą jadłodajnię dla potrzebujących.

– Ewangelie nie opisują samego wydarzenia zmartwychwstania, nie wiemy więc, jak to się odbyło, ale mamy relacje świadków pustego grobu. Maria Magdalena, Szymon Piotr i umiłowany uczeń Jan potwierdzają, że grób Jezusa był pusty – mówił w homilii ks. Marcin Janecki.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej przypomniał, że do naszych czasów pozostały też materialne świadectwa zmartwychwstania. – Całun Turyński, w który zostało owinięte Ciało Jezusa, i Chusta z Manopello, na której zachowało się odbicie Jego twarzy, są również świadkami tego wydarzenia – zaznaczył kaznodzieja. Zachęcił zgromadzonych do zadania sobie pytania, czy my sami jesteśmy świadkami tego wydarzenia.

– Pusty grób ma nas mobilizować do porzucania naszych grzechów i słabości, ma nas motywować do podejmowania wysiłku bycia prawdziwym apostołem zmartwychwstałego Pana – zauważył ks. Janecki.

Po Eucharystii uczestnicy liturgii zgromadzili się w świątecznie przyozdobionej salce parafialnej.

Na wielkanocnych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw – żurku, białej kiełbasy, chleba i wędlin. Przy stołach usługiwały siostry elżbietanki, które na co dzień prowadzą jadłodajnię Caritas nieopodal parafii przy ul. Łąkowej.

Kolorowe, poświęcone pisanki były darem parafian z kościoła pw. św. Jana XXIII z podpoznańskich Komornik.

–Staramy się, aby w Święta Wielkanocne nikt nie czuł się samotny i opuszczony. To ważne, by w ten wyjątkowy poranek być z osobami, których z różnych nie było stać na przygotowanie śniadania wielkanocnego – powiedział KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Zaznaczył, że Caritas codziennie stara się pomagać potrzebującym w prowadzonych we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi jadłodajniach. – Pomoc osobom ubogim i bezdomnym jest z naszej strony systematyczna i trwała, bo każdego dnia przychodzi ktoś, kto jest głodny i spragniony i kto potrzebuje naszej uwagi i troski – dodał dyrektor Caritas.

Uczestnicy uroczystości otrzymali też świąteczne paczki żywnościowe.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała świąteczny posiłek dla ubogich i bezdomnych po raz ósmy. Caritas w stolicy Wielkopolski przy współpracy sióstr albertynek, urszulanek, sióstr franciszkanek Rodziny Maryi i elżbietanek prowadzi cztery jadłodajnie.

Tylko w jadłodajni przy klasztorze sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej 4 codziennie wydawanych jest ok. 200 porcji ciepłego posiłku.

msz/ KAI

NO COMMENTS