(Polski) Przewodniczący Episkopatu: nie wolno nam zaprzepaścić dziedzictwa przodków

0
1407

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę przypadającą po uroczystości Wszystkich Świętych modlimy się co roku o beatyfikację świadków wiary i kanonizację błogosławionych związanych z archidiecezją poznańską. Czynimy tak w przekonaniu, że nie wolno nam zaprzepaścić tego ogromnego dziedzictwa duchowego naszych przodków, którzy – przez doskonałe zjednoczenie z Chrystusem – pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się wychowawcami pokoleń ludzkich – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

We mszy św. w intencji kanonizacji błogosławionych i beatyfikacji świadków wiary wzięli udział wierni związani z miejscami, w których żyli i działali kandydaci na ołtarze, wśród nich młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Patron szkoły, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, był lekarzem szczególnie oddanym chorym.

>>Tekst homilii

Metropolita poznański poświęcił homilię dr Wandzie Błeńskiej, której proces beatyfikacyjny powinien się wkrótce rozpocząć. Przytoczył nieznany wcześniej i niedawno odnaleziony akt ślubowania, który lekarka trędowatych złożyła w 1958 r.

Abp Gądecki przypomniał poszczególne etapy życia Matki Trędowatych – studia, pracę i trud żołnierza AK podczas II wojny światowej, 43 lata na misji w Ugandzie, powrót do Ojczyzny.

„Od 2 stycznia 1951 roku zamieszkała na misji Bulubie nad Jeziorem Wiktorii. W całym dystrykcie było wówczas około 22 tys. trędowatych, dla których Błeńska była jedynym lekarzem w okolicy. Niektórych musiała operować, nie mając doświadczenia. Do tego dochodzą prymitywne warunki pracy, deficyt wyposażenia, leków i wykwalifikowanego personelu” – mówił.

„Jeżeli chce się być dobrym lekarzem, to trzeba pokochać swoich pacjentów. To znaczy: dawać im czas, troskę, dokształcić się. Dużo trzeba w to włożyć miłości… Tak, to jest najważniejsze – stosunek do pacjenta” – przypomniał słowa dr Błeńskiej abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że lekarka była człowiekiem wrażliwym na Boga, żyjącym Eucharystią. „Lata swojej pracy spędzone wśród trędowatych określiła jako trudne – ale szczęśliwe. Leczyła, pokładając nadzieję w Bogu i modląc się za swoich pacjentów” – zauważył metropolita poznański.

Wśród świadków wiary archidiecezji poznańskiej, dla których wspólnota Kościoła prosi o beatyfikację, są m.in. kard. August Hlond, mnich z opactwa benedyktyńskiego w Lubiniu o. Bernard z Wąbrzeźna, ks. Stanisław Streich, zamordowany przez komunistycznego zamachowca w kościele w Luboniu, ks. Aleksander Woźny, świątobliwy proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Poznaniu i generałowa Jadwiga Zamoyska, wychowawczyni młodzieży żeńskiej.

KAI

Zdjęcia: br. Zygmunt Kajdan

NO COMMENTS