Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O bł. Edmundzie Bojanowskim, roli wiernych świeckich w Kościele i zadaniach sióstr służebniczek – mówił abp Stanisław Gądecki 24 września w Luboniu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił homilię podczas Mszy św. z okazji 150. rocznicy śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego i w 50. rocznicę modlitwy polskiego Episkopatu w domu Sióstr Służebniczek w Luboniu przy grobie Błogosławionego. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

Na początku homilii abp Gądecki nawiązał do 50. rocznicy pobytu Konferencji Episkopatu Polski u grobu Edmunda Bojanowskiego i przywołał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego z września 1972 roku zapisane w jego Pro memoria: “przy sarkofagu Sługi Bożego Edmunda, uczymy się, jak żyć dla Ojczyzny”.

Przewodniczący Episkopatu przybliżył następnie postać bł. Edmunda Bojanowskiego, który był przykładem osoby świeckiej zaangażowanej w życie Kościoła. „Od samego początku widziano w Bojanowskim przykład autentycznego apostolstwa człowieka świeckiego. Co więcej, uznano go nawet za prekursora Soboru Watykańskiego II, który to sobór stwierdził, że właściwe powołanie osób świeckich wyrasta z chrztu świętego a ich zadaniem: jest szukać Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej” – powiedział abp Gądecki, nawiązując do konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” Soboru Watykańskiego II.

>>HOMILIA

Następnie Metropolita Poznański powiedział o działalności założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego zgromadzenia sióstr służebniczek. “Już za życia Edmunda Bojanowskiego służebniczki podjęły pracę w różnych częściach Polski rozbiorowej: w Księstwie Poznańskim, na Śląsku, w Galicji, w Królestwie Polskim. Stąd dzisiaj istnieją cztery odrębne gałęzie służebniczek, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i zrzeszone w konfederację: pleszewskie (z domem generalnym w Luboniu, archidiecezja poznańska), śląskie (z domem generalnym we Wrocławiu), starowiejskie (z domem generalnym w Starej Wsi, diecezja przemyska) i dębickie (z domem generalnym w Dębicy, diecezja tarnowska)” – wyjaśnił Przewodniczący KEP.

Podziękował też służebniczkom za to, że od stu pięćdziesięciu lat nieprzerwanie dają świadectwo miłości nie tylko w Polsce, ale w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach świata, opiekując się dziećmi, chorymi, ludźmi w podeszłym wieku, samotnymi i biednymi.

BP KEP

 

NO COMMENTS