Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Cieszę się, że i parafianie i kapłani włączają się tak licznie w pomoc uchodźcom z Ukrainy” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po zakończeniu 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.  Odbyło się ono w dniach 14-15 marca br. w Warszawie.

Przewodniczący Episkopatu Polski po zakończeniu obrad Episkopatu przypomniał stanowisko Episkopatu potępiające wojnę w Ukrainie, w tym dwa listy skierowane do patriarchy Cyryla. Podkreślił też, jak ważna jest współpraca różnych instytucji, w tym Kościoła, w działaniach pomocowych osobom dotkniętym tragedią wojny.

„Jestem przekonany, że nie ma dziś parafii, która nie pomaga uchodźcom z Ukrainy” – podkreślił bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Turystyki, Migracji i Pielgrzymek KEP. Poinformował, że propozycją Kościoła dotyczącą pomocy długofalowej byłby projekt Rodzina Rodzinie czyli otoczenie pomocą danej rodziny przez konkretną wspólnotę, na przykład grupę parafialną.

„W tej chwili tam wszyscy cierpią – prawosławni i grekokatolicy, i wszyscy stają w obronie Ukrainy. Modlimy się o to, by ta wojna jak najszybciej się zakończyła” – podkreślił bp Włodzimierz Juszczak OSBM z eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki podał dane liczbowe dotyczące pomocy udzielanej przez Kościół w Polsce Ukrainie. Jak podkreślił z samej zbiórki przeprowadzonej w parafiach na początku Wielkiego Postu zebrano ponad 32,5 milionów złotych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ponadto cały czas prowadzona jest pomoc bieżąca, jak i długofalowa. Caritas Polska m.in. wysłała na Ukrainę 150 tirów i 100 busów z pomocą o wartości około 40 mln złotych. Do diecezji na pomoc finansową dla uchodźców przekaże około 26 mln zł.  Przygotowała też 2,5 tys. miejsc dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy, zorganizowała Namioty Nadziei przy przejściach granicznych, w których wolontariusze służą m.in. ciepłym posiłkiem i wszelkim innym wsparciem. W przygotowaniu są m.in. centra pomocy dla uchodźców w całej Polsce.

„Wielu uciekających znalazło schronienie w polskich rodzinach, w ośrodkach diecezjalnych i parafialnych, żeńskich i męskich wspólnotach zakonnych […] Za to wielkie dobro i spontaniczną pomoc biskupi wyrażają wszystkim, którzy je okazali, wielką wdzięczność” – podkreślili biskupi w komunikacie po zakończeniu obrad.

BP KEP

Zobacz też:

391. Zebranie Plenarne KEP, Warszawa 14 marca 2022 r.Konferencja prasowa podsumowująca 391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa 15 marca 2022 r.

Więcej zdjęć

Nagrania audio:

Zobacz też:

NO COMMENTS